Prethodni članak
Sljedeći članak

'Afrička svinjska kuga prijetnja je domaćem svinjogojstvu, treba smanjiti broj divljih svinja'

Sve registrirane farme svinja u Hrvatskoj će biti pregledane i na njima će se utvrditi razina provedbe biosigurnosnih mjera

  • foto: lovac.info

    foto: lovac.info


U četvrtak, 7. veljače u Krapini je održano predavanje o Naredbi za sprečavanje pojave i ranog otkrivanja unosa virusa afričke svinjske kuge na području Republike Hrvatske i o Naredbi o smanjenju brojnog stanja pojedine vrste divljači, odnosno divljih svinja. Afrička svinjska kuga (ASK) je vrlo kontagiozna virusna zarazna bolest domaćih i divljih svinja koja se manifestira u obliku hemoragijske groznice, a smrtnost može doseći i 100%. Bolest nije opasna za ljude i druge životinje, nego isključivo za svinje, domaće i divlje. U Hrvatskoj se još nije pojavila.

Na predavanju u Krapini bili su predstavnici lovačkih društava s područja Krapinsko – zagorske županije, veterinari i veterinarski inspektor te državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede  Željko Kraljičak. Naredbom o smanjenju brojnog stanja pojedine vrste divljači  propisano je smanjenje brojnog stanja divlje svinje u lovištima na području cijele Hrvatske na 50% matičnog fonda. Ivica Halapir predsjednik Lovačkog saveza Krapinsko – zagorske županije istaknuo je kako su staništa divljih svinja kod nas na Strahinjčici, Ivančici i na Kunagori, gdje one i migriraju prema Sloveniji, tamo gdje nema žice. Lovci će postupati prema naredbi Ministarstva kako bi se spriječila mogućnost širenja afričke svinjske kuge u Hrvatskoj. Do sada je zaražen dio Mađarske, Rumunjske i ide prema Srbiji, a ove akcije poduzimaju se radi predostrožnosti. Odstrel  će se vršiti i u staništima  i ondje gdje su divlje svinje u prolazu.

Sve te preventivne radnje  provode se jer je kuga najveća prijetnja svinjogojstvu Republike Hrvatske. Zbog toga se naredbe tiču i domaćih svinja.  Naredba propisuje strogo pridržavanje propisa o označavanju, premještanja i prometu životinja. Svi posjednici svinja moraju osigurati da se domaće svinje drže na način kojim je u potpunosti onemogućen svaki izravan i neizravan kontakt domaćih svinja s divljim životinjama. Prijevoznici životinja koji dopremaju pošiljke živih životinja s područja država članica i trećih zemalja u kojima je potvrđena afrička svinjska kuga moraju osigurati da se stelja i gnoj iz vozila odloži u za to određene kontejnere na mjestu istovara u svrhu neškodljivog uklanjanja, a vozilo odmah po istovaru očisti, opere i dezinficira pod nadzorom ovlaštenog veterinara. Zabranjeno je pašno držanje svinja i ispuštanje svinja na otvoreni prostor, osim ako se svinje drže u prostoru ograđenom dvostrukom ogradom. Veterinaru je potrebno prijaviti svaku svinju koja pokazuju znakove bolesti, uginuća domaćih svinja i nađenih uginulih divljih svinja. Obavezno je testiranje uzoraka organa uginulih domaćih i divljih svinja radi isključivanja ASK. Sve registrirane farme svinja u Hrvatskoj će biti pregledane i na njima će se utvrditi razina provedbe biosigurnosnih mjera (dezinfekcija, primjena higijenskih mjera u objektima i od strane osoblja, onemogućavanje kontakta s divljim svinjama, postavljanje ograda, zabranjeno držanje svinja i ispuštanje svinja na otvoreni prostor i sl). 

Zamjenik župana Krapinsko – zagorske županije Anđelko Ferek – Jambrek istaknuo je kako pozdravlja odluku resornog ministarstva da organizira ovakva predavanja, gdje lovci iz prve ruke mogu čuti novosti zakonodavca, dok u suprotnom smjeru dolaze informacije s terena i od struke.  - Vlada RH donijela je odluku o odstrjelu divljih svinja, a iako se čini malo rigoroznom, mi se možemo složiti s takvom metodom, jer za afričku svinjsku kugu trenutno nema lijeka, a smanjenjem populacije smanjit će se i vjerojatnost zaraze -  rekao je zamjenik župana Ferek – Jambrek.

ASK nije zabilježena na području Hrvatske pa su dosadašnje aktivnosti Ministarstva poljoprivrede usmjerene na prevenciju i nadzor populacije domaćih i divljih svinja. Jedina učinkovita mjera zaštite od unosa virusa ASK je visoka razina biosigurnosti na farmama i lovištima, zato se posjednike svinja i lovaca informira o svim rizicima i poziva na savjesno pridržavanje svih preporuka i mjera. 

 

Još članaka iz "Županija"

Facebook