Prethodni članak
Sljedeći članak

Sklonište za napuštene životinje nakon proširenja moći će smjestiti oko 130 pasa i 20 mačaka

Napravit će se novi prostrani boksevi s vanjskim ispustima, odvojeni dijelovi za izolaciju, agresivnije pse te bolesne životinje i kuje sa štencima. Veći dio bit će za pse koji su socijalizirani i mogu biti zajedno, a mačke će dobiti posebnu prostoriju


Iako je i do sada bilo jedno od najbolje uređenih skloništa u Hrvatskoj, Luč Zagorja, smješteno u Selnici u općini Marija Bistrica, na tome nije stalo, već intenzivno radi na poboljšavanju uvjeta. Do sada je sklonište imalo kapacitet za prihvat 40 – ak pasa, no kako prema propisima novog Zakona o zaštiti životinja skloništa moraju imati kapacitet za smještaj 50 pasa, krenulo se u nadogradnju. Objekt odlično uklopljen u okoliš, s ambulantom, prostorom za liječenje, za kupanje životinja, boksevima za izolaciju ograđenim dvorišnim prostorom sagrađen je 2014. godine, na inicijativu Veterinarske stanice Zlatar Bistrica, koja je i investitor, a nadogradnja je bila predviđena od samog početka. Kako navodi direktor Veterinarske stanice Zlatar Bistrica, dr. vet. med. Mladen Jemeršić, po dobivanju građevinske dozvole, krenulo je proširenje, a izvođač radova je tvtka Andendor Građenje j.d.o.o. iz Donje Stubice.

- Napravit će se novi prostrani boksevi s vanjskim ispustima, potpuno odvojeni dijelovi za izolaciju, agresivnije pse te bolesne životinje i kuje sa štencima. Veći dio bit će za pse koji su socijalizirani i mogu biti zajedno. Također, uredit će se dio za veći prihvat mačaka te povećati skladišni kapaciteti. Svi potrebni radovi trebali bi završiti do kraja studenog – navodi dr. vet. med. Jemeršić. No, kao što je bilo 'korak ispred vremena' s provođenjem 'no kill' politike, što znači da, i za vrijeme dok je na snazi bio stari zakon, koji je dopuštao eutanaziju neudomljenih životinja nakon 60 dana provedenih u azilu, u Luči Zagorja nije bilo usmrćivanja životinja, tako je i sada odlučeno da će se sklonište proširiti na način da ima kapacitete za smještaj ne 50, već oko 130 pasa i 20 mačaka. - Bit će više prostora za sve, s obzirom da su potrebe velike. Naše je sklonište stalno popunjeno, pa ćemo ga proširiti ne samo prema zakonskom minimumu, već i puno više. U svakom slučaju, životinjama će biti omogućen puno veći komfor. Mačke će imati jednu posebnu prostoriju samo za sebe – navodi Mladen Jemeršić, dodajući da proširenje Veterinarska stanica financira iz kreditinih sredstava. Investicija proširenja s projektima i izgradnjom vrijedna je oko 700 tisuća kuna.

Izgladnjeli, dehidrirani, napušteni…

U nešto više od 4 godine sklonište je pronašlo dom za petstotinjak pasa i gotovo sto mačaka. Iako se svijest o potrebi brige za kućne ljubimce podiže, situacija je još daleko od idealnog. U sklonište često stignu životinje pune parazita i lošeg zdravstvenog stanja. Zdravlje, naravno, ovisi o vremenskom periodu kojeg životinje provedu na cesti. Psi koji duže vrijeme borave na cesti pokupe razne bakterije i viruse, izgladnjeli su i dehidrirani, postaju poludivlji i opasni za okolinu, samim time teže ih je socijalizirati, liječenje je dugotrajno i skupo, a njihov boravak u skloništu se produžuje, napominju u Luči Zagorja. Mnogi neodgovorni vlasnici napuštaju svoje ljubimce ili ih drže u neadekvatnim uvjetima. Slučaj kada su u Luč Zagorja stigli štenci ostavljeni u snijegu na dvoznamenkastom minusu nije jedini primjer okrutnosti ili nebrige vlasnika. Još nije ni dovoljno razvijena svijest o potrebi kastracije odnosno sterilizacije pasa i mačaka. Mnogi građani još niti ne znaju za postojanje skloništa, odnosno obavezu svojih općina i gradova da o napuštenim životinjama i lutalicama obavijeste sklonište, koje će ih onda preuzeti i voditi o njima brigu do udomljavanja. Neki pak znaju, no malo 'krivo shvaćaju' cijelu priču – njihova kujica ili mačka dobije mlade, pa nazovu sklonište i pitaju mogu li ih dovesti, ne shvaćajući da su potomci njihova briga.

Zlostavljanje i zanemarivanje životinja

Novi zakon o zaštiti životinja pooštrio je propise. Tako sve županije do kraja ove godine moraju imati sklonište za napuštene životinje, koje ne smiju eutanazirati. Za vlasnike koji napuste životinju kao i za one koji ne zbrinjavaju mladunčad ljubimaca, predviđene su visoke kazne, od 15 do 30 tisuća kuna, a oštrije nego ranije kažnjava se i zlostavljanje i zanemarivanje životinja. Tako se, primjerice, više ne tolerira stalno držanje psa na lancu ili nečipiranje pasa. Nadajmo se da će predviđene kazne barem malo utjecati na neodgovorne vlasnike. Jer, usprkos zakonu i pravilima (ako već sama savjest nije dovoljna), još se uvijek često događaju zlostavljanja i zanemarivanja ljubimaca. Sjetimo se samo zadnjeg slučaja koji je zgrozio mnoge, kada je pas Bono uginuo, jer mu se nije moglo pomoći nakon što je bio vezan i izgladnjivan do smrti. To je, naravno, ekstreman slučaj, no i dalje je puno previše napuštenih, bolesnih, odbačenih i zanemarenih pasa i mačaka, a njihovih slika i tužnih priča pune su društvene mreže.

Još članaka iz "Zlatar Bistrica"

Facebook