Cedevita bez milosti za slavljenika

Cedevita je u Zabok stigla u trenutno najjačem mogućem sastavu

- Dana 5.11. 1977. održana je Osnivačka skupština OKK Ivo Lola Ribar, koji je 1981. promijenio ime u KK Zabok. Njihovi osnovni motivi bili su ljubav prema košarci i druženje. Danas, 40 godina kasnije Zaboku je na megdan stigla Cedevita, u 5. kolu Premijer lige košarkaša na službeni ogled. Hvala osnivačima kluba, koji možda nisu sanjali sve ovo što će događati oko kluba, ali bez njih ne bi bilo ni ove svijetle današnjice, za koju su mnogi zaslužni, ali jedno ime zaslužnije je od svih – Dragutin Črnjević. Uz njega se vežu svi najveći uspjesi zabočkog Premijer ligaša.

No vratimo se mi u budućnost. Cedevita je u Zabok stigla u trenutno najjačem mogućem sastavu, u fantastičnoj formi, nakon tri uzastopne pobjede u posljednjih tjedan dana, od kojih je svakako najvažnija ona u Eurocupu protiv Unicsa, izborena na prilično uvjerljiv način. Košarakši Jureta Zdovca kao da su se trudili Zaboku „pokloniti“ po jedan koš za svaku godinu postojanja, no zaustavili su se na 37 koševa razlike (74:111).

Tinjale su nade u umor Zagrepčana, no oni su odmah od početka krenuli vrlo agresivno, onako kako je Zabok trebao početi, da bi utakmica duže bila neizvjesnija, ali Perinčićevi košarkaši nisu se držali dogovora i po običaju su krenuli mlako, pa su na kontu nakon prve četvrtine imali samo tri osobne pogreške i manjak od 14 koševa (14:28), unatoč tome što su u prvih deset minuta imali šest napadačkih skokova. Odlično je za Cedevitu otvorio Katić nakon čije druge trice Cedevita u 5. minuti ima +6 (7:13), a tek nešto više od dvije minute bilo je dovoljno Baji da zabije 9 koševa i svojoj momčadi priskrbi osjetnu prednost.

Cedevita riješila pitanje pobjednika u drugoj četvrtini

Na ulasku u drugu četvrtinu poentirao je do ovog kola „kralj dvice“ Paško Vrlika, a odmah potom silovito je iz kontre zakucao Ivan Vučić, što je publiku natjeralo na oduševljenje i gromoglasni pljesak, a Zdovca na prvu minutu odmora kod rezultata 18:28. Još jednim košem Vučića Zabok se približio na -8 (20:28), a za Cedevitu je prve ubačaje u drugoj četvrtini s linije slobodnih bacanja postigao Žganec (20:30).

U drugoj četvrtini raspoloženi Vrlika postiže tricu za -7 (23:30) u 15. minuti, no odmah u sljedećem napadu na isti način odgovara Musa (23:33), a isti je igrač u idućem napadu Cedevite položio za +12 (23:35) svoje momčadi i natjerao Perinčića na prvi time-out. Za razliku od prve četvrtine, Zabok je ušao u bonus u 17. minuti, što su igrači Cedevite vješto koristili i s linije slobodnih bacanja povećavali prednost. Pljesak na otvorenoj sceni dobio je Nik Slavica za zakucavanje iza leđa u 19. minuti, prvi puta na više od +20 (31:52) podiže Johnson zakucavanjem 50 sekundi prije kraj, a konačnih 33:55 u prvom postavlja Toni Katić svojom četvrtom tricom.

Slavicu pratio skaut Denver Nugetsa

Serijom od 4:0 snažni Slavica, kojeg je u ovoj utakmici pratio mlađahni skaut Denver Nugetsa, podiže na +26 (33:59). Iz minute u minute prednost Cedevite raste, a prvi puta na +30 (41:71) podiže tricom Murphy, do kraja četvrtine bilježimo dva lijepa prodora Marić, a gosti u zadnjih deset minute prenašaju 33 koša viška.

U zadnjih deset minuta dobro su kod gostiju priliku iskoristili Perković i Jordano, dobrom igrom nastavio je Johnson. Zabok se borio koliko je mogao, Kapusta je tricom smanjio na -30 (70:100), no u zadnjoj minuti Jordano postiže dvije, a Perković jednu tricu za konačnih 74:111.

Unatoč visokom porazu nema mjesta zabrinutosti u redovima Zaboka. Ovo je jednostavno realnost. Pred Zabokom je sada serija od tri utakmice s ravnopravnim protivnicima u kojima treba riješiti primarno pitanje ostanka u ligi.

Kapusta se u redovima Zaboka zaustavio na 13 koševa uz 5 asistencija, a isti broj koševa postigao je i Vučić uz 4 asistencije, dok se Smajlagić zaustavio na 12 koševa i 6 skokova. Goste su predvodili Katić s 19 koševa i 5 asistencija i Johnson s 18 koševa i 5 skokova. Odlični su svoju priliku iskoristili igrači iz drugog plana: Bajo, Perković i Jordano.

U nedjelju u podne protiv Zagreba u Trnskom

Gostovanjem kod Zagreba, počinje serija važnih utakmica za Zabok. Mravi su u sezonu ušli puni problema, sa suženom rotacijom iz razloga ne plaćanja rata iz ugovora pojedinim igračima koji su im poslali zadužnice, pa su dobili veto na dovođenje novih igrača. No kao i lav i mrav je opasan kad je ranjen. Zagrebaši dočekuju Zabok predvođeni sjajnim Martinom Junakovićem, koji je momentalno najbolji igrač lige po valorizaciji, a uz to uvjerljivo dobili Kaštelu uz 40 koševa i 12 asistencija Junakovića. Roster im je od ovog kola obogatio Ante Krapić, bivši igrač Zaboka, koji se još uvijek rehabilitira od teške ozljede, ali to mu nije smetalo da ubaci 14 koševa. Zagreb nije daleko, nadamo se da ni ovaj puta neće izostati podrška navijača, na putu prema važnoj pobjedi.

IZJAVE TRENERA

Ivan Perinčić:

“Cedevita nas je ozbiljno shvatila i čestitam im na pobjedi. Nama je ovo bila najlakša utakmica sezone, zbog toga što nismo imali nikakav imperativ. Cedevita nije mjerilo, Cedevita je svijet za sebe za sve klubove u Hrvatskoj, no žao mi je što nismo ispoštovali neke stvari koje smo dogovorili u svlačionici. Već četvrti puta ulazimo loše u utakmicu. U prvoj četvrtini napravili smo samo tri prekršaja. To su stvari koje moramo pod hitno promijeniti. Ja ću pronaći pet igrača koji će moći držati nivo agresivnosti i držati nivo igre onako kako sam to ja zamislio. Pred nama je serija od četiri ključne utakmice. Prva od njih je u gostima protiv Zagreba, koji igra čudnu košarka, praktički s pet vanjskih igrača. Predvodi ih sjajni Junaković koji igra fantastičnu sezonu i čudi me kako nije došao na širi reprezentativni spisak. Prioritet je zaustaviti njega i Šangu, no nećemo podcijeniti ni ostale igrače Zagreba.“

Jure Zdovc:

"Ovo je malo jača ekipa, to se vidjelo od početka, tako da su fizički mogli odgovoriti nama. Čak su nas, rekao bih, na momente malo pretukli i morali smo se i mi malo potući. Uglavnom, utakmica je išla nekim tokom, tako da smo mogli izrotirati sve igrače i dati više prilike nekim mlađim igračima. Nažalost, Zabok je puno igrao zonu, tako da se onda igra u napadu zakomplicira. S mladom ekipom koja nikad nije igrala zajedno to nije lako. Nitko se nije ozlijedio, pobijedili smo i idemo dalje"

Navijači priredili fantastična ugođaj

Zabočki Erotic front ponovno je priredio sjajnu atmosferu. Neposredno prije utakmice izveli su koreografiju u kojoj su uz pomoć kartona u boji ispisali broj 40, kao čestitku Zaboku za 40. rođendan. Unatoč velikoj razlici, navijali su od početka do kraja gotovo istim žarom.
U poluvremenu je izvlačena bogata tombola, a istovremeno je na parketu uživalo gotovo stotinjak dječaka i djevojčica koji su uživali bacajući po košu. Bilo je to jedno zaista dobro ugođeno predvečerje uz košarku. Još samo da je rezultat bio malo bolji, no s druge strane bila je najbolja momčad Hrvatske i rezultat je realan.

ZABOK – CEDEVITA 74:111 (14:28, 19:27, 19:30, 22:26)

ZABOK: Gradska sportska dvorana, GLEDATELJA: 1.000, SUCI: Vovk, Katić i Pencinger (svi iz Slavonskog Broda).

ZABOK: Martinko, Marić 5 (1-2), Kapusta 13 (3-4), Kalpić 3, Vlaić 10 (0-1), Ćutuk 1 (0-1), Vučić 13 (3-4), Tuđen, Vrlika 12 (4-6), Jambrović, Smajlagić 12. TRENER: Ivan Perinčić

CEDEVITA: Krušlin, Perković 9 (1-2), Johnson 18 (4-4), Katić 19 (2-2), Bajo 10 (1-2), Slavica 10, Žganec 6 (4-4), Musa 11 (1-2), Cherry 2, Ramljak 4 (2-2), Jordano 10 (1-2), Murphy 13. TRENER: Jure Zdovc

SLOBODNA BACANJA: Zabok: 14/20 (70%); Cedevita: 16/20 (80%)

DVICA: Zabok: 15/35 (42%); Cedevita: 19/31 (61%)

TRICA: Zabok: 10/29 (35%) (Kapusta 2, Vučić 2,Vrlika 2, Smajlagić 2, Kalpić, Črnjević); Cedevita: 19/34 (55%) (Katić 5 (5/6), Murphy 3, Jordano 3, Perković 3, Johnson 2, Musa 2, Bajo)

SKOKOVI: Zabok: 35 (20+15) (Smajlagić 6, Vlaić 4, Vrlika 4, …); Cedevita: 34 (25+9) (Johnson 5, Krušlin 4, …)

ASISTENCIJE: Zabok: 18 (Kapusta 5, Marić 4, Kalpić 3, Vučić 3, …); Cedevita: 26 (Katić 5, Bajo 4, …)

VALORIZACIJA: Zabok: 77 (Smajlagić 13, Kapusta 12, Vlaić 12, Vučić 10, …); Cedevita: 142 (Johnson 25, Katić 24, Murphy 13, Musa 12, Slavica 10, Jordano 10, Bajo 10 …)