Prethodni članak
Sljedeći članak

[VIDEO] Županijski centar 112 Krapina na pozive reagira za samo 3,2 sekunde

Prošle godine je na razini Hrvatske zaprimljeno preko milijun i petsto tisuća poziva, a u našoj županiji zabilježeno je 31 tisuća poziva

Povodom obilježavanja EU broja hitne službe 112, Županijski centar 112 Krapina otvorio je svoja vrata za medije kako bi ih upoznali s radom službe i oplanovima za rad Županijskog centra 112 za 2018. godinu. Centar su posjetili krapinsko-zagorski župan Željko Kolar i zamjenik gradonačelnika Grada Krapine Dragutin Kozina.

Broj 112 je uveden 2005. godine, a operateri županijskih centara 112 diljem Hrvatske rade 24 sata dnevno, 365 dana u godini. – Prošle godine je na razini Hrvatske zaprimljeno preko milijun i petsto tisuća poziva, a u našoj županiji zabilježeno je 31 tisuća poziva – rekao je Dražen Strabić, pročelnik Državnog ureda za zaštitu i spašavanje područni ured Krapina i dodao kako ljudi najčešće zovu iz medicinskih razloga, odnosno traže hitnu medicinsku pomoć ili pomoć kod manjih ozljeda, a tu si prometne nesreće i požari intervencije vatrogasaca.

Prosjek intervencije za poziv 112 je 5,3 sekunde na razini države, a kako je objasnio Strabić, prosjek Županijskog centra 112 Krapina je 3,2 sekunde. – Kada dođe poziv operater analitičar mora uspostaviti kontakt s osobom koja traži pomoć i uputiti što prije tu pomoć koju osoba traži. Bilo koju hitnu službu treba obavijestiti koja treba izaći na teren do osobe koja je uputila hitni poziv – objasnio je Strabić kako izgleda poziv.

Stjepan Puh, voditelj Županijskog centra 112 Krapina je objasnio koliki je prosjek poziva dnevno koje zaprimi centar. – Dobivamo 80-85 poziva dnevno, odnosno 30 tisuća godišnje – objasnio je Puh. Postoji i određen broj tzv. zlonamjernih poziva koji lažno uzbunjuju Centar, no kako je objasnio Puh takav broj je zanemariv. Pojasnio je kako ima određen broj nenamjenskih poziva. – Takvih poziva ima više iz neznanja ljudi jer su ljudi čuli 112 što nam je drago, ali tu su i pozivi za informacije o tome kakvo će biti vrijeme, pada li negdje kiša i slično – objasnio je Puh.

Krapinsko-zagorski župan nije krio zadovoljstvom radom Županijskog centra 112 Krapina. – Čestitam Županijskom centru 112 i svim djelatnicima kako na području Krapinsko-zagorske županije, tako i svima u Republici Hrvatskoj – rekao je župan Kolar. – Sustav se u odnosu na prošlu godinu znatno poboljšao što se tiče opreme i informatike. Imali smo tijekom ovog posjeta priliku vidjeti tri poziva upućenih na 112 i vidjeli smo kako u kratkom roku Županijski centar 112 reagira – rekao je župan Kolar te kao izvrsnu pripremljenost Županijskog centra naveo primjer nedavnog požara tvrtke AquafilCRO. – Vidim da se radi na edukaciji djelatnika . Tranzicijska smo županija te kroz nju prođe ogroman broj turista. Takve edukacije, u pogledu znanja stranih jezika je izrazito bitna.

Župan Kolar osvrnuo se na pripremu novog zakona vezan za službe 112. – Jedna varijanta da bi službe 112 trebale doći pod ingerenciju županija. Kao župan nisam još uvijek nisam kontaktiran, a niti Zajednica županija oko novog zakona. Ako dođe do novog zakona, zajedno ćemo s djelatnicima koji ovdje rade napraviti sve da se poboljšaju uvjeti rada i da se naprave dodatne edukacije radnika – objasnio je župan Kolar.

Zamjenik gradonačelnika Dragutin Kozina zadovoljan je s radom Županijskog centra. – Kada uspoređujemo Centar u godini dana, vidimo da je znatna tehnološka ubrzanost Centra, što je posebno važno u situacijama kada građani traže pomoć – rekao je Kozina.

Zanimljivost koja je spomenuta na današnjem predstavljanju je da će europskom uredbom biti potrebna ugradnja eCall sustava u vozila koji će, kada dođe do prometne nesreće, preko GPRS-a poslati točnu lokaciju mjesta nesreće i kontaktirati dežurne službe.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook

Zbog jakog vjetra na Jadranskoj magistrali (DC8) između Karlobaga i Svete Marije Magdalene zabrana je prometa za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama i motocikle (I.skupina vozila). Smanjena je vidljivost zbog magle mjestimice u Lici i ...

 
iz valute
u valutu

Tečajna lista služi isključivo u informativne svrhe i podliježe promjeni bez prethodne najave. Zagorje.com ne može jamčiti točnost tečajne liste koju koristi konverter. Prije provođenja stvarnih transakcija potrebno je provjeriti trenutni tečaj kod službene ustanove. Tečajna lista dohvaćena je prema online podacima Hrvatske narodne banke.

mojtv.hr - kompletan tv program