Hrvatice srušile Njemačku u sjajnoj atmosferi u Zaboku

U Zaboku odigrana kvalifikacijska utakmica ženskih košarkaških reprezentacija Hrvatske i Njemačke za plasman na Euro 2021.

Zabočani i njihovi gosti iz cijele Hrvatske mogli su ovu nedjeljnu večer uživati u istinskom sportskom i košarkaškom spektaklu i sjajnoj kvalifikacijskoj utakmici ženskih reprezentacija Hrvatske i Njemačke, u kojoj su Hrvatice slavile uz veliku podršku prepunog gledališta rezultatom 93:86 i tako napravile veliki korak prema Europskom prvenstvu, koje će se u lipnju 2021. odigrati u Francuskoj i Španjolskoj. Sjajnu uvertiru u ovaj meč izabranice Stipe Bralića napravile su u četvrtak kada su u Rigi savladale Latviju rezultatom 83:65 uz 27 koševa nenadmašne Ivane Dojkić, dok je Tikvić pridružila 15, a Slonjšak 10 koševa. Na krilima te pobjede Hrvatice su silovito ušle u utakmicu protiv Njemačke. Sjajno je otvorila Dojkić, dobro ju je pratila Periša, pa je nakon osam minuta utakmice Hrvatska već imala dvoznamenkasto vodstvo (25:14). S druge strane nezaustavljiva je bila, igračica koja WNBA brani boje ekipe Atlanta Dream. U samoj završnici Hrvatice su bile malo brzoplete, pa su gošće nakon serije od 6:0, na kraj prve četvrtine imale zaostatak od samo šest koševa (26:20).

Drugu četvrtinu proradila je za gošće naturalizirana Amerikanka, Satou Sabally, inače članica trenutno najbolje NCAA ekipe Oregona, koja je specijalno za ovu utakmicu stigla iz Amerike. Njemačka je podigla obranu do krajnjih granica, naše reprezentativke nisu imale kontrolu skoka, pa su u 16. minuti nakon serije 18:4, gošće došle do dvoznamenkastog vodstva (30:41), da bi se na veliki odmor otišlo rezultatom 44:54.

Preokret u nastavku

U nastavak su naše djevojke krenule puno bolje. Brkić je sjajno kreirala, Slonjšak i Dojkić nastavljale su pogađati, pa je u 25. minuti na semaforu stajalo 58:62. Tada se probudilo i gledalište, a uz impuls tribine Hrvatice su u zadnjih deset minuta ušle s tri koša viška (70:67).

Sjajna igra prenijela si u četvrtu četvrtinu. Na krilima Brkić i Dojkić Hrvatska dolazi do +9 (78:69) u 33. minuti utakmice. Njemice se ipak zahvaljujući Sabally u samo minutu utakmice približavaju na -1 (78:77), pa Bralić reagira minutom odmora. Gošće su brzo ušle u bonus, što s linije slobodnih bacanja koriste Brkić i Tikvić, a kada je Dojkić položila za 85:77 činilo se da je priči kraj. No Sabally još jednom svoju ekipu uspijeva približiti na samo -4 (85:81) minutu i 20 sekundi prije kraja. Sve snove Njemica o preokretu svojom četvrtom tricom za 88:81 srušila je odlična Iva Slonjšak. Do kraja utakmice naše su reprezentativke mirno sačuvale vodstvo i na kraju zasluženo slavile. Sjajna Ivana Dojkić postigla 27 poena, čemu je dodala i 5 asistencija, dok je Iva Slonjšak upisala 19 poena. Vrlo je značajnu ulogu imala Iva Brkić s 12 poena i 8 asistencija, 12 koševa dodala je Klaudia Periša, a 11 Ana-Marija Begić.

U njemačkoj reprezentaciji bez premca najbolja je bila SatouSabally s 33 poena, 10 skokova i 4 asistencije, dok je MarieGulich upisala 17 koševa i 4 skoka.

Sportski Zabok još jednom položio ispit

Grad Zabok i KK Zabok još jednom su položili ispit. Iz Zaboka je u svijet poslana lijepa slika, dvorana je bila puna, a atmosfera sjajna. Zabok je dokazao da je spreman organizirati sportske priredbe najvišeg značaja. Vodstvo i igračice reprezentacije Hrvatske bili su prezadovoljni i ovo sigurno nije njihovo zadnje gostovanje u Zaboku.

HRVATSKA – NJEMAČKA 93:86 (26:20, 18:32, 26:13, 23:19)

ZABOK: Gradska sportska dvorana, GLEDATELJA: 1.000, SUCI: Yalman (Turska), Jacobs (Belgija), Attard (Italija).

HRVATSKA: Mašić, Begić 11 (3-3), Miloglav, Slonjšak 19 (3-3), Tikvić 10 (4-5), Brkić 12 (3-5), Premasunac, Silov, Dojkić 27 (14-17),. Periša 12 (2-2), Miletić 2 (2-2), Cvitković. IZBORNIK: Stipe Bralić

NJEMAČKA: Guelich 17 (3-6), Wilke 10 (2-2), Simon, Crowder, Schaake, Wagner, Greinacher 8, Giselsoder 2, Sabally 33 (21/21), Brunckhorst 7 (2-2), Degbeon 2, Stach 7 (2-2). IZBORNIK: PatrickUnger

SLOBODNA BACANJA: Hrvatska: 31/38 (82%); Njemačka: 30/33 (91%).

DVICA: Hrvatska: 19/44 (43%); Njemačka: 19/51 (37%)

TRICA: Hrvatska: 8/17 (Slonjšak 4, Periša 2, Brkić, Dojkić); Njemačka: 6/16 (38%) (Wilke 2, Sabally 2, Brunckhorst, Stach)

SKOKOVI: Hrvatska: 33 (26+7) (Tikvić 5, Begić 4, Slonjšak 4, Premasunac 3, Dojkić 3, Cvitković 3, …); Njemačka: 44 (27+17) (Sabally 10, Greinacher 10, Degbeon 5, Guelich 4, Brunckhorst 4, Wilke 3, …)

ASISTENCIJE: Hrvatska: 18 (Brkić 8, Dojkić 5, …); Njemačka: 20 (Brunckhorst 6, Wilke 4, Sabally 4, …)

Stipe Bralić, hrvatski izbornik: „Nekako smo, uz ovu publiku, pronašli snagu u drugom poluvremenu. Malo smo čvršće odigrali obranu, pogodili neke šuteve i na kraju postigli 93 poena. Riječ je o mladoj reprezentaciji, s izuzetkom kapetanice Ive Brkić, i te će igračice u sljedećih nekoliko sezona moći igrati jako dobru košarku. Sada smo samo korak od Europskog prvenstva i mislim da ove djevojke imaju puno toga za reći u europskoj i svjetskoj košarci“.

Ivana Dojkić, reprezentativka Hrvatske: „Napravili smo ogroman korak pobjedom u ove dvije utakmice i smatram da imamo jaku dobru atmosferu u ekipi. Ovaj put obrana je bila presudna, to je omogućilo naš povratak. U prvom poluvremenu su nam bile spore noge, a skokovi su bili na njemačkoj strani. No, kada se naša obrana vratila u drugom poluvremenu, krenuo nas je i napad i sve je došlo na svoje mjesto. “