Europski tužitelji podigli optužnicu: U Oroslavju namjestili natječaj pa spiskali EU novac?
Europsko tužiteljstvo podiglo je optužnicu protiv Petra Krsnika, IT stručnjaka koji je, kako se sumnja, namjestio natječaj za brzi internet u Gradu Oroslavju i nezakonito spiskao 15 tisuća eura europskog novca. Iako nije radio u Gradu, bio je bliski suradnik gradske vlasti za IT područje, piše Index.hr.
Sada ga se sumnjiči za zlouporabu inicijative Europske komisije "WiFi4EU – promicanje internetske povezivosti u lokalnim zajednicama". Kroz nju su lokalnim zajednicama dodjeljivani vaučeri u vrijednosti od 15 tisuća eura za uspostavu bežičnog interneta. Novac iz CEF Telecom fonda isplaćivao se izravno izvođaču radova kojeg bi jedinica lokalne samouprave odabrala putem javnog natječaja.
Kronologija slučaja
Europska komisija je 4. travnja 2019. u 13 sati objavila drugi poziv na prijave u okviru programa "WiFi4EU" koji je trajao do 5. travnja 2019. u 13 sati. Alokacija sredstava za taj poziv iznosila je 51 milijun eura, a na njega se prijavilo ukupno 366 jedinica lokalne samouprave iz Republike Hrvatske. Njih 224, među kojima i Oroslavje, ostvarilo je pravo na dodjelu vrijednosnih kupona u iznosu od 15.000 eura.
Krsnik je, na osnovi punomoći bivšeg gradonačelnika Emila Gredičaka (HDZ), zastupao Grad Oroslavje u ovom EU projektu. Osim toga, predsjedao je i stručnim povjerenstvom za provedbu javne nabave unutar projekta, piše Index.
Kako je namjestio natječaj?
Iako je Sporazum o dodjeli sredstava jasno propisivao poštivanje Zakona o javnoj nabavi i načela tržišnog natjecanja, Krsnik je, prema optužnici, s Franjom Posavcem, direktorom tvrtke Franz-net d.o.o., unaprijed dogovorio da će posao u Oroslavju dobiti upravo ta tvrtka.
Prema dogovoru, Franz-net d.o.o. bi potom izvođenje dijela radova ustupio trećem izvođaču kojeg bi odredio sam Krsnik. Posavec je na to, tvrdi EPPO, pristao.
Krsnik je zatim sastavio tehničke specifikacije natječaja tako da odgovaraju upravo opremi i ponudi Franz-neta. Kao kriterij odabira postavio je najnižu cijenu, znajući da će Franz-net ponuditi nerealno nisku cijenu, čime je, stoji u optužnici, isključen prostor za konkurenciju.
Nenormalna ponuda
Na natječaj vrijednosti 90.600 kuna bez PDV-a, odnosno oko 12.000 eura, Franz-net je dao ponudu od 25.966 kuna s PDV-om, što je iznosilo 3.450 eura. To je bilo znatno ispod procijenjene, ali i tržišne vrijednosti radova. Ipak, Krsnik je tu ponudu ocijenio valjanom i preporučio njezin odabir, što je gradonačelnik Oroslavja i prihvatio, piše Index.
Nakon što je 12. listopada 2020. potpisan ugovor između Grada Oroslavja i Franz-neta, Posavec je, u skladu s prethodnim dogovorom, dio posla ustupio tvrtki ENC IT d.o.o., koja je potom angažirala treću tvrtku – Vezor d.o.o., čiji je osnivač i direktor upravo Petar Krsnik, rekonstruirali su europski istražitelji. ENC IT je Franz-netu ispostavio račun od 62.500 kuna, oko 8.295 eura, dok je Vezor za isti posao ENC IT-u naplatio 59.375 kuna, odnosno oko 7.880 eura.
Uspostava interneta
Europska komisija potvrdila je ubrzo da je bežični internet doista instaliran i stavljen u funkciju, pa je agencija INEA 31. ožujka 2021. tvrtki Franz-net isplatila puni iznos vaučera od 15.000 eura. Potom je Franz-net Gradu Oroslavju ispostavio račune za "nabavu informatičke opreme i implementaciju sustava" te za "instalaciju pasivne opreme", u ukupnom iznosu od oko 14.700 eura.
Na taj je način, zaključuju tužitelji, iz europskog fonda neosnovano isplaćen iznos od 15.000 eura, čime je fond CEF Telecom oštećen za puni iznos bespovratnih sredstava.
Otkrivena muljaža
Neke od konkurentskih tvrtki upozorile su Grad Oroslavje da natječaj nije u redu te su još sredinom 2020. najavile da će o svemu obavijestiti OLAF, SAFU i druge nadležne institucije.
Krsnik je u svojoj obrani sve negirao, dok je Posavec priznao da su imali dogovor i namjestili natječaj. "Nakon prvog sastanka nastavio me nagovarati uvjeravajući me da i druge tvrtke na taj način dobivaju poslove", izjavio je u svojoj obrani Posavec.
"Nakon tih događaja još sam jednom komunicirao s Krsnikom i to nakon lokalnih izbora u svibnju 2021. godine. Naime, jednom mi je na e-mail stiglo upozorenje o privremenoj nedostupnosti bežične "Wifi4EU" mreže na području Oroslavja. Nazvao sam Krsnika da vidim o čemu se radi, a on mi je rekao da je mrežu ugasio zbog nesuglasica s novom gradskom upravom. Nakon toga više se nismo čuli i ne znam kako je ta situacija riješena", kazao je istražiteljima Posavec.
Optužbe političara
Inače, ovo je bio jedan od europskih projekata kojim se Gredičak hvalio u svojim intervjuima tijekom mandata na čelu Oroslavja.
Aktualni gradonačelnik Oroslavja Viktor Šimunić optužio je u lipnju 2021. bivšu vlast tog grada da je ugasila besplatni gradski internet. Očito je, kako proizlazi iz Posavčevog priznanja, bio u pravu.
Zanimljivo je da je nakon Šimunićevih primjedbi bivši gradonačelnik Gredičak na svojim Facebook stranicama napisao kako HDZ nije mobilni operater i sukladno tome nije u mogućnosti bilo kome isključiti internetsku vezu. Ustvrdio je da se serveri nalaze u prostoru DVD-a uz slobodan pristup te se može saznati tko je tamo ulazio u zadnjih nekoliko dana. Napisao je kako osobno ne posjeduje lozinke, dok se svi podaci i oprema nalaze na dostupnim mjestima, piše Index.