Prethodni članak
Sljedeći članak

DODIJELJENO 84 TISUĆA KUNA POTPORE: 'Iduće godine planiramo organizirati Dan tradicijskih i umjetničkih obrta u našoj županiji'

Čak 19 vlasnika umjetničkih i tradicijskih obrta danas je u Krapini primilo novčane potpore

Jutros je u Krapini za 19 vlasnicima umjetničkih i tradicijskih obrta dodijeljena potpora u iznosu od 84 tisuće kuna. Tim je povodom župan Željko Kolar rekao kako su umjetnički i tradicijski obrti dio identiteta kako hrvatskog naroda tako i Krapinsko – zagorske županije te kako Županija zajedno s Obrtničkom komorom mora paziti da pojedini tradicijski obrti ne izumru.

Kao veliku pomoć u osmišljavanju programa potpore za tradicijske i umjetničke obrte naveo je predsjednicu Županijske skupštine Vlastu Hubicki koja i sama ima tradicijski obrt izrade licitara, i to najstariji u našoj Županiji. – Poznavanje problema s kojima se bore vlasnici tradicijskih i umjetničkih obrta od strane predsjednice Županijske skupštine, omogućilo nam je da preciznije raspisujemo natječaje i dajemo potpore. Za sljedeću godinu imamo ideju napraviti Dan umjetničkih i tradicijskih obrta Krapinsko – zagorske županije – rekao je Kolar. Dodao je kako je zadatak Županije ulagati u obrazovanje mladih za takve vrste obrta jr oni zasigurno imaju budućnost. – Do prije nekoliko godina, primjerice, izrađivači tradicijskih drvenih igračaka nisu imali posla, a danas gotovo da i ne stignu napraviti dovoljno. Mi smo popularizirali umjetničke i tradicijske obrte i preko naših manifestacija poput 100 % zagorsko, no još uvijek ostaje puno prostora za rad na promociji takvih proizvoda – istaknu je Željko Kolar.

Predsjednik zagorske Obrtničke Komore Davor Pleško rekao je kako je ovo još jedna akcija Krapinsko – zagorske županiej i Komore kojom se pokušalo pomoći onima koji vrijedno rade u svojim tradicijskim i umjetničkim obrtima. – Sve te potpore za krajnji cilj imaju oporavak obrtništva na području naše županije. Nisu to možda veliki novci, ali za tradicijske i umjetničke obrte to je podstrek da se prošire i unaprijede svoj rad – zaključio je Pleško dodajući kako za par godina nećemo imati postolara koji bi mogao popraviti cipele, pa o tom problemu već sada treba misliti.

A da će potpore itekako dobro doći i biti dobro iskorištene, rekao je vlasnik Zlatarnice Vrančić, Hrvoj Vrančić. – Ova ćemo sredstva uložiti u unaprjeđenje proizvodnih procesa, odnosno bržu izradu nakita čime ćemo si olakšati rad. Svake godine treba ulagati i ići naprijed, a ove potpore nam pomažu u tome – naglasio je zabočki zlatar.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook

Zbog prometne nesreće na Jadranskoj magistrali (DC8) u Podstrani vozi se neizmjeničnim propuštanjem vozila uz regulaciju prometne policije. Jak vjetar puše na autocestama: A1 Zagreb-Split-Ploče između južnog ulaza u tunel Sveti Rok i vijaduk...

 
iz valute
u valutu

Tečajna lista služi isključivo u informativne svrhe i podliježe promjeni bez prethodne najave. Zagorje.com ne može jamčiti točnost tečajne liste koju koristi konverter. Prije provođenja stvarnih transakcija potrebno je provjeriti trenutni tečaj kod službene ustanove. Tečajna lista dohvaćena je prema online podacima Hrvatske narodne banke.

mojtv.hr - kompletan tv program