Prethodni članak
Sljedeći članak

DANAS SE SLAVI DAN KRAVATE: Klinci iz Prišlina ukrasili se kravatama i čitav dan tematski posvetili tradicionalnom hrvatskom modnom dodatku

Kravata, smatra se izvornim hrvatskim proizvodom, raširila se Europom u 17. stoljeću posredstvom hrvatskih vojnika u Tridesetogodišnjem ratu

Od 18. listopada 2003. godine u Hrvatskoj se obilježava Dan kravate. Tada je u Puli izvedena autorska instalacija Marijana Bušića 'Kravata oko Arene' koju su prenosili i prikazivali i svjetski mediji te je instalaciju vidjelo više od milijardu ljudi.


Kravata je dekorativni odjevni predmet, oblika vrpce, koji se nosi oko vrata provučen ispod ovratnika košulje, izrađen od svile ili nekog drugog platna. Kravata, smatra se izvornim hrvatskim proizvodom, raširila se Europom u 17. stoljeću posredstvom hrvatskih vojnika u Tridesetogodišnjem ratu, na kojima je postala prepoznatljiv modni detalj. Među prvima su je prihvatili Francuzi, pa u njihov jezik dolazi pod nazivom cravate, a kasnije i u druge europske jezike pod sličnim nazivima.


U našoj županiji Dan kravate obilježili su učenici Područne škole Prišlin. - Obiljažavanje Dana kravate tradicija je u našoj školi, kao i Dana ružičastih majica ili Hrvatskog olimpijskog dana. U suradnji s roditeljima, ove smo godine dogovorili kravatirani dolazak u školu. Kravate su danas naša tema, na satu likovne kulture, pa čak i na matematici. Učenicima drugog razreda impresivno je kako je u tako maloj zemlji, kao Hrvatskoj, izmišljeno tako puno važnih stvari – rekla nam je učiteljica drugog razreda prišlinske škole, Dunja Špoljar.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook

Radovi večeras, 14./15. listopada: -od 23:00 do 05:30 sati ujutro za sav promet bit će zatvoren tunel Pećine (DC404); -od 23:00 do 05:00 sati ujutro kroz tunel Učku vozit će se uz privremenu regulaciju prometa. Dana 15. listopada od 2...

 
iz valute
u valutu

Tečajna lista služi isključivo u informativne svrhe i podliježe promjeni bez prethodne najave. Zagorje.com ne može jamčiti točnost tečajne liste koju koristi konverter. Prije provođenja stvarnih transakcija potrebno je provjeriti trenutni tečaj kod službene ustanove. Tečajna lista dohvaćena je prema online podacima Hrvatske narodne banke.

mojtv.hr - kompletan tv program