Prethodni članak
Sljedeći članak

Sto i jedan dokaz potreban za običnu klijet

Na našim je bregima na tisuće klijeti i vikendica u kojima se Zagorci i vikendaši opuštaju, ali i vrijedno rade u vinog


Na našim je bregima na tisuće klijeti i vikendica u kojima se Zagorci i vikendaši opuštaju, ali i vrijedno rade u vinogradima. Nisu bez razloga Zagorci za svoj glavni grad prozvali 'vinograd'.

Klijeti su simbol Hrvatskog zagorja, a nismo mogli ne primijetiti njihovu sve veću gradnju i renovaciju. Netko voli moderne vikendice s fasadom u bojama, ali sve je više onih koji se vraćaju tradiciji i grade klijeti kako su one nekad izgledale ili ih renoviraju upravo u tom starinskom 'štihu'. Sigurno je i puno bespravne gradnje, no više ni, kako bi rekli naši ljudi 'šupu' ne smiješ graditi bez potrebnih dozvola.

Lokacijska nije potrebna

Što smijete i gdje graditi određuje pak 'slovo zakona'. Rješenja o uvjetima gradnje pronašli smo u Zakonu o prostornom uređenju i gradnji iz 2007. godine na kojeg su nas uputili u Upravnom odjelu za prostorno uređenje Krapinsko-zagorske županije. Dakle, građenju zgrade čija građevinska (bruto) površina nije veća od 400 kvadrata i zgrade za obavljanje isključivo poljoprivrednih djelatnosti čija građevinska (bruto) površina nije veća od 600 kvadrata može se pristupiti na temelju pravomoćnog rješenja o uvjetima građenja. Za veće građevine potrebna je lokacijska dozvola i potvrda glavnog projekta.

- No, klijeti u principu i nisu veće od tih nekih propisanih kvadrata. A, koliko je dopušteno graditi određuju u svojim prostornim planovima jedinice lokalne samouprave. To rješenje dobivate u vama najbližoj ispostavi za prostorno uređenje, gdje ćete i dobiti sve potrebne informacije – objasnili su nam u Upravnom odjelu za prostorno uređenje.

Rješenje o uvjetima građenja izdaje se za građenje cijele građevine, a zahtjev za izdavanje rješenja o uvjetima građenja u pisanom obliku podnosi investitor koji mora priložiti tri primjerka idejnog projekta čija je situacija prikazana na odgovarajućoj posebnoj geodetskoj podlozi, posebne uvjete tijela državne uprave nadležnog za poslove kulturnih dobara za građevinu koja se nalazi u naselju ili dijelu naselja, koje je upisano u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske kao kulturnopovijesna cjelina ili je građevina upisana u taj Registar kao kulturno dobro. Također dokaz da ima pravo graditi na zemljištu od kojeg će se formirati građevna čestica, odnosno na postojećoj građevini.

Sto i jedan dokaz

Dokazom da investitor ima pravo graditi smatra se izvadak iz zemljišne knjige iz kojeg je vidljivo da je investitor vlasnik ili nositelj prava građenja na građevnoj čestici ili građevini na kojoj se namjerava graditi, ugovor ili odluka nadležne državne vlasti na temelju koje je investitor stekao pravo vlasništva, pravo građenja ili pravo služnosti, ugovor o ortakluku sklopljen s vlasnikom nekretnine, čiji je cilj zajedničko građenje ili rekonstrukcija, ugovor o koncesiji kojim se stječe pravo građenja, pisana suglasnost vlasnika postojeće građevine u slučaju rekonstrukcije te građevine ako posebnim zakonom nije drukčije određeno, te pisana suglasnost fiducijarnog vlasnika dana dotadašnjem vlasniku nekretnine koji je investitor. Nama se to čini opet 'hrpa' papira samo za jednu običnu klijet.

Gradovi i općine u svojim prostornim planovima određuju kolike maksimalne površine klijeti mogu biti, no postojeći Zakon ne mogu ublažiti, već mogu samo još povisiti kriterije.

Klijet ne može u voćnjak

Klijet se može graditi samo u vinogradu i ukoliko je mislite graditi u voćnjaku morate tražiti prenamjenu kulture da bi se dobile sve potrebne dozvole. U voćnjaku se može graditi samo spremište za voće. Dakle, razmišljamo li o, primjerice, proizvodnji kupinovog vina ili rakiji vilijamovki i sličnim ‘napitcima’, u svom nasadu ne smijemo imati klijet!

Građevinska dozvola i potvrda glavnog projekta izdaje se za građenje jedne ili više cjelovitih građevina određenih lokacijskom dozvolom za složenu građevinu. Ako je prije građenja građevine potrebno ukloniti prethodno izgrađenu građevinu ili njezin dio, uklanjanje te građevine određuje se rješenjem o uvjetima građenja, te potvrdom glavnog projekta, odnosno građevinskom dozvolom na temelju lokacijske dozvole. Ako se klijet samo renovira onda je potrebno izdati rješenje o uvjetima za rekonstrukciju građenja. Priključke na struju i vodu rješava investitor.

Kiosci i sjenice bez dozvola

U principu u klijeti ne bio ni smio biti zahod, kažu u Županijskom upravnom odjelu za prostorno uređenje, trebala bi biti pokrivena klasičnim crijepom itd.
Novi Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima određuje kako će se bez lokacijske i građevinske dozvole od sada moći podizati kiosci, vrtne sjenice, ali i ograde i zidovi oko kuća. Za zatvaranje balkona ili dizanje nadstrešnica dozvole će vam i dalje trebati.

Ukoliko se upuštate u investiciju gradnje klijeti, s puno elana, brzo će vam ta energija splasnuti, jer birokratske zavrzlame i dalje su prisutne. Pojedinci su svoje klijeti negdje na bregu podigli bez potrebnih dozvola, smatrajući kako u svom vinogradu mogu napraviti neku malu drvenu klijet bez pitanja, misleći kako inspektori neće valjda po zagorskim bregima u ‘lov’. Ili hoće, kada im u kasi ponestane novaca.

Još članaka iz "Turizam"

Facebook