Prethodni članak
Sljedeći članak

KOS: ' Zona malog gospodarstva nekada je bila zelena ledina, a danas je tu niz poslovnih kompleksa

'Na samom početku mandata stigla je pljuska od 1,4 milijuna kuna koje je općina izgubila po sudskoj presudi, što se zakuhalo još ´90- ih pogrešnim vođenjem ondašnje politike i, eto, svi zajedno plaćali smo taj dug, koji s proračunom od nekih 10 milijuna kuna nije bilo lako vratiti, ali uspjeli smo'


Zagorski list počeo je s objavljivanjem serijala intervjua sa zagorskim gradonačelnicima i načelnicama povodom završetka četverogodišnjeg mandata. Sve intervjue prenosit ćemo u narednim danima i na našem portalu zagorje.com

Na kraju četverogodišnjeg mandata razgovarali smo s načelnikom Svetog Križa Začretja Markom Kosom o ostvarenim projektima u proteklom razdoblju, ali i planovima za budući možebitni mandat.

ZL: Koja biste ostvarenja izdvojili kao najvažnija u proteklom mandatu?

Kos: Stabilnost, raznolikost, kreativnost, napredak. Kada sam 2013. godine preuzeo funkciju načelnika općine u usponu, bio je izazov zadržati taj kontinuitet rasta. Odmah na samom početku stigla je pljuska od 1,4 milijuna kuna koje je općina izgubila po sudskoj presudi, što se zakuhalo još ´90- tih pogrešnim vođenjem ondašnje politike i, eto, svi zajedno plaćali smo taj dug, koji s proračunom od nekih 10 milijuna kuna nije bilo lako vratiti, ali uspjeli smo. Zašto stabilnost? Jer naši građani nisu taj dug pretjerano osjetili, radili smo u tišini pružajući građanima servis kakav zaslužuju, a stezali smo remen gdje smo mogli i još uvijek to radimo. Rezultat četverogodišnjeg rada je proračun u debeloj pozitivi bez pretjeranih pripomoći i dotacija države.

ZL: Kako se proračun zapravo kretao u četiri godine?

Kos: Unatoč poteškoćama u realizaciji prihoda uspijevali smo redovito podmirivati sve troškove i obveze. Visinu komunalne naknade nismo mijenjali punih 16 godina, a grobna naknada nepromijenjena je 20-ak godina. Nedostatak državne potpore rezultirao je smanjenjem prihoda i ograničenim sredstvima koja su nam bila na raspolaganju. Stara uzrečica kaže, koliko je velika deka – toliko se moraš pokriti. U skladu s time trošili smo proračunski novac, a rezultat je smanjeni deficit proračuna i podmirene obaveze prema dobavljačima.

ZL: Koji su najvažniji projekti na području općine odrađeni u tom razdoblju?

Kos: U održavanje nerazvrstanih cesta i asfaltiranje prometnica uložen je najveći dio proračunskih sredstava. Četiri glavna prilazna pravca središtu mjesta gotovo su u potpunosti obnovljena i opremljena cjevovodima za odvodnju i nogostupima. Druga važna stvar su ulaganja u gospodarstvo i nova radna mjesta, jer je osnovni temelj za osiguravanje boljih uvjeta života građana osigurati im mogućnost zaposlenja. Tako je u južnom dijelu općine prije 15-ak godina započelo formiranje Zone malog gospodarstva. Tada je to bila zelena ledina, a sada niz poslovnih kompleksa. Kako bi privukli nove investitore, a postojećima olakšali poslovanje, uz pomoć resornog ministarstva radili smo na izgradnji infrastrukture u Zoni, poput interne prometnice te javne rasvjete, što svake godine rezultira novim ulaganjima, otvaranjem novih radnih mjesta i padom nezaposlenosti. Za svaku investiciju,očuvano i stvoreno novo radno mjesto u proteklih godinu dana zahvaljujem našim poduzetnicima, bilo obrtima, poduzećima, poljoprivrednicima ili nekim drugim oblicima poduzetničkog poslovanja. Nadalje, uz sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost uspješno je realiziran projekt rekonstrukcije javne rasvjete u sklopu kojeg je izvršena zamjena 214 rasvjetnih tijela, što je rezultiralo jeftinijom i energetski učinkovitijom javnom rasvjetom i povećanjem broja rasvjetnih tijela, a cijena potrošene energije ostala ista ili se čak smanjila. S ciljem zaštite okoliša i očuvanja prirodnih i kulturnih bogatstva nabavili smo mobilno reciklažno dvorište, sanirali zatvoreni deponij komunalnog otpada u Pustodolu kao i brojna divlja odlagališta, a do kraja godine u suradnji s HEP-om imat ćemo punionicu za električna vozila.

ZL: Nedavno je Općina dobila i status Općina – prijatelj djece.

Kos: Mala smo općina u velikom svijetu i ponosni smo na dobiveni status. Bez obzira na česta pitanja - kako općina prijatelj djece, a nema novog velikog dječjeg vrtića i nema u svakom zaseoku sprava za igranje, ja vjerujem u ovu titulu jer mi jesno općina prijatelj djece. Uredili smo brojna dječja igrališta i nabavili sprave za igru, a iz općinskog proračuna su povećavani izdaci za odgoj i obrazovanje. U 2015. i 2016. godini sufinancirali smo nabavu udžbenika za osnovnoškolce, uključili smo se u akciju nabave tableta za provedbu projekta e-škole što smo postali među prvima, sufinanciramo troškove prijevoza učenika osnovnih i srednjih škola te financijski pomažemo osnovnu školu. Osnovan je logopedski kabinet za čiji je rad osiguran prostor i oprema te zaposleno stručno osoblje čija se plaća financira iz općinskog proračuna. Naše stipendije jedne su od najviših, ali su i gotovo najbrojnije. Tako u prosjeku godišnje stipendiramo 15-ak učenika i 25 studenata. Kroz 4 godine provedene su 240 akivnosti odnosno projekta kroz brojne sadržaje koji naglasak stavljaju upravo na najmlađe. Osnovali smo i Savjet mladih i Dječje vijeće.

ZL: Kakav bi bio vaš generalni osvrt na protekli mandat?

Kos: U radu smo se vodili mišlju da učinimo najviše što je u našoj moći da unaprijedimo razvoj Općine. Zbog ograničenih financija nismo uspjeli realizirati sve planirane investicije, ali smo nedostatak vlastitih sredstava uspjeli kompenzirati na način da smo pojedine investicije realizirali u suradnji s Hrvatskim cestama, Županijskom upravom za ceste, Zagorskim vodovodom te ostalim srodnim tvrtkama. Za prijavu na natječaj za financiranje iz EU fondova pripremali smo dva najveća infrastrukturna projekta - izgradnju novog dječjeg vrtića i rekonstrukciju spojne ceste Žitnica – Gorica. Prijave smo izvršili, no rezultati nam nisu poznati. Svjesni problema s kojima se suočavaju roditelji predškolske djece u osiguravanju smještaja u vrtić i jaslice, ne sjedimo i ne čekamo da nam EU dodijeli novce, kao što to mnogi govore, već tražimo i druga rješenja. Tako smo primili pismo namjere privatnog investitora koji će graditi novi vrtić. Investitor je otkupio zemljište i izrađuje projektnu dokumentaciju za izgradnju novog objekta.

ZL: Koje su još važnije komunalne investicije ostvarene?

Kos: Najviše proračunskih sredstava trošili smo u uređenje prometne i ostale komunalne infrastrukture. Uspješno smo sanirali brojna klizišta. Najveći projekt na području vodoopskrbe, vrijedan 1,6 milijuna kuna, koji smo realizirali u suradnji sa Zagorskim vodovodom, je izgradnja vodovodne mreže Visoka zona Klupci čijim je dovršetkom našim građanima konačno omogućena opskrba pitkom vodom. U sklopu rekonstrukcije naših prometnica rekonstruira se i postojeća vodovodna mreža.

ZL: S kojim ste se poteškoćama suočavali tijekom mandata?

Kos: Najveći problem s kojim se susrećemo jesu upravo financije i neriješeni imovinsko-pravni odnosi koji su znali usporavati radove. Neformalan, malo humaniji odgovor je: financijske neprilike su uvijek prisutne, kako u našim privatnim džepovima tako i u općinskoj kasi. No ono što me posebno zabrinjava gledajući cjelokupno društvo je razjedinjenost i otuđivanje ljudi. Zagorci su vrijedni ljudi koji znaju i mogu, ali ponekad osjećam pojavu pomalo apatičnog stanja. Po prirodi mi smo veseljaci, istraživači, hrabri buntovnici, a zaboravili smo na ono osnovno, stabilnost vlastitog društva, njegovanje običaja i prirode.

ZL: Što ste željeli napraviti, a niste uspjeli u protekle 4 godine i zašto?

Kos: Prije kandidature za načelnika razmišljao sam puno drugačije. Mislio sam da se neke stvari daju puno lakše i brže riješiti. No, u realizaciji ciljeva često sam se suočavao s kompliciranom zakonskom regulativom i pretjeranim administriranjem. Ali ipak od 30 zacrtanih ciljeva 20 je riješeno! Ako sam sebe kritiziram, makar neke stvari bez drugih institucija i nisam bio u mogućnosti rješavati, onda bi to bio intenzivniji razvoj poljoprivrede, još jači turistički bum, dječji vrtić s većim kapacitetima, bukobran uz autocestu.
Unatoč mojim nastojanjima poljoprivreda i turizam na našem području nisu zaživjeli u mjeri u kojoj sam planirao. Žao mi je što nismo uspjeli riješiti problem osiguravanja prostora za rad dječjeg vrtića i jaslica. Iako sam predlagao brojna jeftinija rješenja koja bi riješila problem, poput prenamjene područne škole u Mirkovcu ili dogradnje matične škole, nisam naišao na potporu u realizaciji ideja.

ZL:Koje ste projekte i idejna rješenja pripremili za naredni mandat, ako pobijedite na nadolazećim izborima?

Kos: Mirne duše i čista obraza mogu reći da se radilo puno, a napravilo još i više nego što se s ovim malim proračunom moglo. Vjerujem da će građani prepoznati rast općine i da nastavljamo zajedno dalje još jače. Od novih kapitalnih projekata radimo na ishođenju odobrenja Hrvatskih cesta za uređenje sportsko-rekreacijske staze duž novoizgrađene brze ceste Zabok – Sveti Križ Začretje. Prijavili smo vrtić na EU mjere, a ako nas Država i EU i ovaj puta zaobiđu problem će se riješiti obzirom na najavljenu investiciju izgradnje privatnog dječjeg vrtića. Ishodili smo građevinsku dozvolu za rekonstrukciju ceste Žitnica – Gorica, koja će biti presvučena novim asfaltom i dobiti sustav odvodnje i pješačkih staza. Uključili smo se u projekt izgradnje kanalizacijskog sustava Aglomeracija Zabok putem kojeg će se riješiti problem zbrinjavanja otpadnih voda te u Master plan javne rasvjete koji će u konačnici rezultirati jeftinijom i učinkovitijom javnom rasvjetom. U svibnju će javnosti biti predstavljen novi vizualni identitet Općine. Želja mi je da isti zaživi i postane zaštitni znak Općine, da po njemu budemo prepoznatljivi u Hrvatskoj i šire. Sveti Križ Začretje jest jedna ruralna sredina s izrazitim gradskim obilježjima. Mi smo snažno mjesto, a potrudit ću se da to i ostanemo.


Još članaka iz "Sv. Križ Začretje"

Facebook