Zabok zasluženo slavio u Sinju i planirao se na Final eight kupa Krešimir Ćosić

Zabok je po drugi puta u gostima slavio kod Alkara u Sinju

• Antonio Vlaić i Petar Marić

Antonio Vlaić i Petar Marić

Peto službeno gostovanje Zaboka u ovoj sezoni i peta pobjeda. Nakon što su u prvenstvu u gostima savladani VROS Osijek, Alkar, Zagreb i Jazine, Zabok je po drugi puta u gostima slavio kod Alkara u Sinju (67:77) i to u utakmici osmine finala kupa Krešimira Ćosića te se tako plasirao na završni Final eight turnir, čiji se domaćin još ne zna, ali vjerojatno će biti Zadar, iako se u nekim opcijama spominjao i Zabok.

S puno probelma je momčad Ivana Perinčića krenula u ovu utakmicu. Vlaić i Kapusta cijeli tjedan nisu trenirali zbog bolesti, a već od prije je zbog ozbiljnije ozljede otpao Kalpić. Iako treniraju sa Zabokom, Smajlagić, Buljević i Jordano nisu mogli igrati ovu utakmicu, a moći će se priključiti tek protiv Šibenika. No zabočki košarkaši stisnuli su zube, zbili redove i zasluženo se po drugi puta ove sezone iz Sinja vraćaju kući pjevajući.

Domaćin je dobro počeo i preko Bilandžića i Vuke poveo s 5:0, no Zabok preko Marića i Vrlike uzvraća serijom od 9:0 i u 4. minuti ima četiri koša viška (5:9). Zabok je držao vodstvo sve do 8. minute, kada je Šarac tricom vratio stvari na početak, no na prvi mali odmor Zabok odlazi s pola koša viška, zahvaljujući koševima Vlaića, koji je dobro odigrao zadnje minute prve četvrtine.

Početkom druge četvrtine obje su se momčadi odlučile spuštati loptu pod koš. Domaći su igrali na Bootha, a Zabok na Vlaića, koji je nastavio dobru igru s kraja prve četvrtine. Alkar je tricom Vuke u 14. minuti ponovno imao pet koševa viška (29:24), no tu su prednost polaganjem i tricom anulirali Vlaić i Vrlika. Zahvaljujući koševima Brajkovića, Alkar je na veliki odmor ipak prenio tri koša viška (42:39).
Uvodne minute treće četvrtine prošle su u obostrano rastrganoj igri, u kojoj se nešto bolje snašao domaćin. Razgirao se Graf, Alkar je sve do 27. minute vodio (55:52), no onda se mlin počeo okretati na stranu Zaboka. Zona gostiju tada je počela savršeno funkciniorati, a Zabok se polako počeo buditi i u napadu. Zahvaljujući ofenzivnom skoku i košu Jambrovića, Zabok u zadnjih deset minuta ulazi s košem prednost (55:56). Seriju Zaboka iz treće četvrtine tricom je nastavio Vučić, pridružili su se Kapusta, Jambrović i Vrlika i nakon serije od 12:0, Zabok na kontu ima lijepih devet koševa razlike (55:64). Šesto minutni post Alkar prekinuo je Marko Šarac koš-faulom (58:64), a isti je igrač s linije slobodnih bacanja približio domaćne na četiri koša zaostatka (60:64).

Marić utišao Maligane

Tada je stvari u svoje ruke uzeo Petar Marić, koji serijom od 7 koševa, pri čemu je promašio i jedno zakucavanje, dovodi Zabok na +13 (60:73), a točku na i sjajnim zakucavanje za 60:75 stavlja Vučić. Domaćin je u završnici samo uspio smanjiti prednost na konačnih -10 (67:77).

Sa 17 koševa Petar Marić bio je najefikasniji u redovima Zaboka, a k tome je pridodao i 3 skoka. Ivan Vučić zaustavio se na 16 koševa, 5 skokova i 3 asistencije, a sjajni Antonio Vlaić imao je double-double učinak od 14 koševa i 11 skokova uz 3 asistencije, a na nivou zadatka bio je i Paško Vrlika uz 14 koševa i po 3 skoka i asitencije. Domaće je sa 17 koševa, 6 skokova i 5 asistencija predvodio Dajuan Graf, dok je Tonko Vuko pridružio 15, a Jure Brajković 14 koševa.

- Teška utakmica, nije lako igrati u Sinju, pogotovo kad vučeš probleme duže vrijeme. Još od Splita nismo napravili trening pet na pet. Ponosan sam na svoje igrače, svi su dali doprinos, a zajedništvo nas je vodilo do vrijedne pobjede koja nam je donijela Final eight hrvatskog kupa-riječi su Ivana Perinčića nakon utakmice u Sinju.

ALKAR – ZABOK 67:77 (20:21, 22:18, 13:17, 12:21)

SINJ: Školska sportska dvorana, GLEDATELJA: 800, SUCI: Kardum, Vulić i Marunica.

ALKAR: Jurela, Brajković 14 (8-12), Bašić, M. Modrić, Bilandžić 7, Booth 6, Graf 17 (1-3), Vuko 15 (4-4), Proleta, Šarac 8 (3-3). TRENER: Neven Plantak

ZABOK: Martinko, Marić 17 (6-7), Kapusta 5 (5-8), Vlaić 14 (4-8), Črnjević 5 (1-2), Ćutuk, Vučić 16 (3-3), Tuđen, Vrlika 14 (2-2), Jambrović 6. TRENER: Ivan Perinčić

SLOBODNA BACANJA: Alkar: 16/22 (73%); Zabok: 21/30 (70%)

DVICA: Alkar: 12/33 (36%); Zabok: 19/39 (49%)

TRICA: Alkar: 9/25 (36%) (Vuko 3, Brajković 2, Graf 2, Bilandžić, Šarac); Zabok: 6/17 (35%) (Vučić 3, Vrlika 2, Marić)

SKOKOVI: Alkar: 32 (22+10) (Brajković 7, Graf 6, Vuko 5, Proleta 4, …); Zabok: 41 (27+14) (Vlaić 11, Črnjević 6, Vučić, Jambrović 5, …)

ASISTENCIJE: Alkar: 18 (Graf 5, Proleta 4, Brajković 3, Vuko 3, …); Zabok: 17 (Vlaić 3, Črnjević 3, Vučić 3, Vrlika 3, Jambrović 3, …)

VALORIZACIJA: Alkar: 78 (Graf 17, Vuko 17, Brajković 15, …); Zabok: 85 (Vlaić 20, Marić 14, Vučić 12, Vrlika 11, Črnjević 10, Jambrović 10, …)