Zabočani spretniji u uzbudljivoj završnici

Derbi utakmica 10. kola II. Hrvatske kadetske košarkaške lige – centar, ZABOK – Cedevita II 70:68

Da i kadetske košarkaške utakmice mogu biti itekako uzbudljive, ali i vrlo kvalitetne, uvjerili smo se na utakmici 10. kola II. Hrvatske kadetske košarkaške lige centar, u kojoj su kadeti Zaboka u uzbudljivoj završnici zasluženo pobijedili Cedevitu II rezultatom 70:68. Iako je o pobjedniku odlučila samo jedna lopta, ona je zasluženo otišla na stranu Zaboku. Da su Zabočani samo malo bili mirniji s linije slobodnih bacanja, ovakva bi se zavaršnica vjerojatno izbjegla, no s druge strane ovakve su pobjede slađe.

Od početka se naziralo da bi utakmica mogla imati neizvjesnu završnica, a u ostalom snage su odmjerile druga i treća momčad lige, pa je tako nešto i logično. Na veliki odmor domaći su otišli sa četiri koša razlike (34:30), uz tri trice Danijela Strehovca i dvije Karla Borovčaka, koje je odlično pratio i razigravao Franjo Elčić.

Gosti otvaraju nastavak serijom od 6:0 i prelaze u vodstvo (34:36), no raspoloženi Strehovec tricom vraća vodstvo na stranu Zaboka (37:36). Kadete Zaboka malo je poremetila lakša ozljeda kapetana Borovčaka, koji je izašao iz igre u 25. minuti, no odgovornost je u tim trenutcima u svoje ruke preuzeo raspoloženi Danijel Strehovec, na drugoj strani odlično mu je parirao Lebeda. U zadnjih deset minuta ušlo se rezultatom 54:53, nakon što je Elčić položio sa sirenom.

U zadnje četiri minute ušlo se rezultatom 59:62, pa je trener Lež prisiljen u vatru gurnuti Borovčaka. Zabok odogovara serijom od 6:0 i dvije i pol minute prije kraja utakmice ima četiri koša viška (66:62). Kod gostiju odgovornost u ruke uzima Brkić koji minutu i 25 sekundi prije kraja vraća stvari na početak. Uzvraća lijepim prodorom Borovčak, a u idućem napadu Elčić krade loptu i asistira Tomiću koji iz teške pozicije polaže na drugi obruč za novih +4 Zaboka (70:66), 30 sekundi prije kraja. Osam sekundi prije kraja Brkić polaže za 70:68, a nakon toga Borovčak promašuje oba bacanja, da bi sa zvukom sirene pokušaj Šljivarića bio zaustavljen na obruču i slavlje Zaboka moglo je početi.

S 21 košem Zabok je predvodio Danijel Strehovec, koji je veliki dobitak za ovu momčad. Karlo Borovčak je upisao 20, a Franjo Elčić 17 koševa, dok se Mihael Tomić zaustavio na 9 koševa. Svakako dodatno treba pohvaliti Borovčaka i Tomića koji su na svoje inzistiranje odigrali utakmicu unatoč virozi.  Goste je sa 17 koševa predvodio Ivica Lebeda, a Filip Brkić zaustavio se na 12 koševa, od čega je šest postigao u zadnje dvije minute utakmice.

Kadeti Zaboka sada dijele drugu poziciju zajendo s Cedevitom II, koja ima bolju koš-razliku.

- Očekivano teška utakmica. Prezadovoljan sam kako su moji igrači reagirali na dobru utakmicu Cedevite II, koja je vrlo kvalitetna, no i moji su igrači danas pokazali izinimnu kvalitetu. Misli da se u ovoj kadetskoj momčad nalazi potencijal koji će jednog dana nositi igru naše prve momčadi. Povećavanjem broja treninga i preseljenjem u novu dvoranu stekli smo vrhunske uvjete za napredak. Tako talent mojih igrača uz kvalitetan rad što više dolazi do izražaja i da smo sada na nivou A-1 lige – riječi su trenera kadeta Zaboka i legende zabočke košarke, Roberta Leža, koji odlično vodi ovu momčad, koja je na ponos zabočkoj i zagorskoj košarci.

ZABOK – CEDEVITA II 70:68 (16-16, 18-14, 20-23, 16-15)

ZABOK: Gradska sportska dvorana, GLEDATELJA: 80, SUCI: Jurković (Zagreb), Kosmat (D. Stubica).

ZABOK: Strehovec 21, Stipić, Smetiško, Elčić 17, Svečnjak 3, Krznar, Borovčak 20, Majsec, Tomić 9, Gvozdanović, Kroflin. TRENER: R. Lež

CEDEVITA II: Dumanić 1, Olah 2, Mamić, Krajnović 8, Brkić 12, Škara 2, Kalamiza 8, Sabljić 6, Zanki 4, Lebeda 17, Šljivarić 8. TRENER: N. Kukić