Prethodni članak
Sljedeći članak

Marko Vešligaj: 'U mom mandatu na području Pregrade investirano je oko 135 milijuna kuna'

"Dobrom organizacijom i podjelom rada, profesionalnošću u radu, edukacijom i otvorenošću krenuli smo ka putu podizanja transparentnosti i otvorenosti u radu, a sve u skladu sa potrebama građana", kaže Vešligaj.


Zagorski list počeo je s objavljivanjem serijala intervjua sa zagorskim gradonačelnicima i načelnicama povodom završetka četverogodišnjeg mandata. Sve intervjue prenosit ćemo u narednim danima i na našem portalu zagorje.com

Mladi pregradski gradonačelnik i SDP-ov saborski zastupnik Marko Vešligaj, po svom dolasku na čelo Grada, najprije se prihvatio reorganizacije gradske uprave, koja je, kako nam je rekao, za cilj imala bolju organizaciju, kvalitetniju podjelu rada i podizanje nivoa profesionalnosti u radu. - U Gradu je bilo 9 zaposlenih, a samo jedan s visokom stručnom spremom. Sad ih je zaposleno osam, od čega četiri s visokom stručnom spremom – pojašnjava Vešligaj.

ZL: Bliže se lokalni izbori, iza vas je jedan četverogodišnji mandat na čelu Grada, kako sad gledate na protekli mandat? Što biste rekli da ga je obilježilo?

Vešligaj: Proteklih četiri godine mandata bilo je vrijeme stvaranja čvrstih i kvalitetnih temelja za razvoj grada Pregrade. Pod time prije svega smatram stvaranje, oblikovanje i edukaciju tima ljudi koji su bili oslonac i podrška cilju koji sam želio postići za dobrobit naše zajednice. Sukladno tome krenuo sam sa reorganizacijom gradske uprave, što se naposljetku pokazalo i više nego dobra odluka. Dobrom organizacijom i podjelom rada, profesionalnošću u radu, edukacijom i otvorenošću krenuli smo ka putu podizanja transparentnosti i otvorenosti u radu, a sve u skladu sa potrebama građana. U Gradu je bilo 9 zaposlenih, a samo jedan s visokom stručnom spremom. Sad ih je zaposleno osam, od čega četiri s visokom stručnom spremom. To vam dovoljno govori i ono što me najviše raduje da su svi projekti i boljitak ostvaren u zajednici rezultat osnažene komunikacije i otvorenosti gradske uprave prema svojim građanima. Početak nije bio lak, bilo je potrebno ponovno zadobiti povjerenje građana što smo kroz ove 4 godine i uspjeli.

ZL: Prema nekim pokazateljima, dospjeli ste u sam vrh na nacionalnom nivou. Prije svega mislim na transparentnost i izdvajanje za učenike i studente.

Vešligaj: Da, transparentnost nam je bila jedan od važnih ciljeva. Postali smo jedan od transparentnijih gradova u RH. Naime, prema provedenom istraživanju GONG- a i Udruga Gradova Grad Pregrada je ocijenjen kao transparentan grad s ukupnom ocjenom 6,76 te se nalazi na 36. mjestu u odnosu na sve jedinice lokalne (regionalne) samouprave u Republici Hrvatskoj kojih ukupno ima 365. Tim je rezultatom Grad Pregrada ujedno i najtransparentnija jedinica lokalne samouprave u Krapinsko-zagorskoj županiji. Isto tako, Grad Pregrada peti je na top listi gradova koji su najviše izdvojili za svoje školarce i studente. Rezultat je to analize podataka Ministarstva financija o izvršenju gradskih proračuna analitičara portala gradonačelnik.hr-a. Pregrada je na petom mjestu s 1,88 posto  proračuna izdvojenih za stipendije i školarine. U kategoriji malih gradova, Pregrada za stipendije i školarine odvaja najviše u RH. I to su samo neki od pokazatelja smjera u kojem Pregrada zadnjih četiri godine ide.

ZL: Koje su vam bile ključne investicije u komunalnu infrastrukturu?

Vešligaj: Grad Pregrada redovito u suradnji sa predstavnicima Mjesnih odbora i Niskogradnjom d.o.o. obavlja radove na sanaciji i održavanju nerazvrstanih cesta prema mogućnostima i prioritetima. Najveća investicija Grada Pregrade u 2016. godini odnosila se upravo na asfaltiranje nerazvrstanih cesta. Temeljem navedene investicije Grada asfaltirano je ukupno oko 7,5 kilometara nerazvrstanih cesta. Za projekt asfaltiranja Grad se dugoročno zadužio putem kredita Hrvatske banke za obnovu i razvitak u iznosu od dva i pol milijuna kuna na šest godina, a dio troškova asfaltiranja sufinancirali su građani u visini od trideset posto cijene radova. Potrebno je napomenuti da je ovo najveće ulaganje u nerazvrstane ceste na području grada od kada Grad Pregrada uživa navedeni status. Time smo pokazali da su nam važni svi dijelovi grada, a posebno područja naših Mjesnih odbora koja su protekle gradske strukture uvelike zanemarivale.  Također, spomenuo bih i radove na izgradnji vodospremnika „Vinagora“ koji su završeni krajem prošle godine. Ukupna vrijednost investicije bila je 1,7 milijuna kuna, a njome će se osigurati opskrba vodom zapadnog dijela Pregrade. Isto tako, opskrba vodom „visoke zone“ područja Vinagore temelji se na proširenju vodovoda „Pregrada“, a u sklopu razvoja vodoopskrbnog sustava na području podsustava „Vinagora“ već su izgrađeni crpna stanica „Višnjevec“ i magistralni cjevovodi podsustava Vinagora, ukupne vrijednosti od gotovo 4 milijuna kuna. Izgradnjom tog vodospremnika, vodoopskrbni podsustav Vinagora biti će u potpunosti funkcionalan.

ZL: Nedavno ste spomenuli kako je na području Pregrade u protekle četiri godine bilo 60 milijuna kuna novih investicija. O čemu se konkretno radi?

Vešligaj: Da. U protekle četiri godine na području grada Pregrade bilo je 60 milijuna kuna novih investicija, najvećim dijelom u komunalnu infrastrukturu, a od toga je bilo 25 milijuna kuna ulaganja u obnovu državnih cesta prema Krapini i prema Humu na Sutli, koje su žile kucavice gospodarskog razvoja grada Pregrade. Isto tako, već sam spomenuo ulaganje u nastavak izgradnje vodoopskrbne mreže, dovršili smo energetsku obnovu našeg Dječjeg vrtića, završili zgradu Područne škole u Stipernici i završili projekt energetski učinkovite javne rasvjete. Moram istaknuti da su na našem području bila i velika ulaganja od strane Krapinsko – zagorske županije, prvenstveno u županijske ceste, sanacije klizišta na tim cestama, u obnovu Doma zdravlja, u oformljivanje punkta Hitne pomoći. Uz sve to, moram istaknuti i 75 milijuna kuna investicija privatnih poduzetnika koji su na području Pregrade uložili u proširivanje svojih postojećih poslovnih i proizvodnih kapaciteta, ali i u izgradnju novih.

ZL: Koje su bile najveće poteškoće u protekle četiri godine?

Vešligaj: Moram priznati da kapitalna ulaganja u proteklim godinama imaju tendenciju padanja. Razlog tome je što je veliki broj pozicija rashoda u samom Proračuna Grada zakonski definiran i kao posljedica toga javlja se manjak sredstava za ulaganja u kapitalne projekte. Velike poteškoće stvorila nam je i nedavno provedena porezna reforma, odnosno, izmjene Zakona o porezu na dohodak, gdje je Grad ostao bez značajnijih prihoda s jedene strane, dok se s druge strane nisu smanjivale rashodovne obveze Grada, financijske obaveze koje su zakonski određene. Grad Pregrada na području Krapinsko zagorske županije ima najveću dužinu nerazvrstanih cesta koje je potrebno održavati. Naime, radi se o 259 km nerazvrstanih cesta od čega na makadam otpada 169 km, međutim obzirom da komunalna naknada koja je namijenjena održavanju komunalne infrastrukture nije dostatna za financiranje navedenoga, za navedenu stavku rashoda koriste se i druge vrste gradskih prihoda, ali još uvijek nedovoljno kad se sagleda situacija na terenu. Eto, velim, to nam sve stvara dosta poteškoća, a EU fondovi za koje smo mi bili spremni prijaviti se, nisu se otvarali onim tempom kojeg smo očekivali. Da je bilo više tih natječaja, mi bismo više tih cesta asfaltirali, ali eto, uspjeli smo asfaltirati 15 kilometara naših nerazvrstanih sredstava. Isto tako, već prije godinu dana imali smo spremnu kompletnu dokumentaciju za naš Kulturni centar, a tek se sada otvara taj natječaj.

ZL: Bez obzira hoćete li Grad voditi vi ili netko drugi u narednom mandatu, koje ste projekte pripremili za naredni mandat?

Vešligaj: Značajniji projekti i ulaganja koja nas očekuju u 2017.godini su uređenje Kostelgrada, projekt rekonstrukcije građevine (dogradnja) javne i društvene namjene, kulturna ustanova- Kulturni centar, uređenje dječjih igrališta  i rasvjeta uz školska igrališta u Pregradi, asfaltiranje cesta i javnih površina, nabava prometne signalizacije, izgradnja i rekonstrukcija javne rasvjete, izgradnja autobusnih stajališta – nabava kućica, uređenje biciklističkih odmorišta, izgradnja kanalizacije i odvodnje otpadnih voda, odvodnja oborinskih voda, izgradnja reciklažnog dvorišta te otkup zemljišta u poslovnoj zoni. Isto tako, kao što vam je poznato, planiramo projekt izgradnje biološkog bazena s pratećim objektima i infrastrukturom. Biološki bazen je biološka verzija konvencionalnog bazena. Izgleda poput klasičnog bazena, ali funkcionira u potpunosti biološki jer ne zahtijeva klor ili upotrebu bilo kojih drugih kemikalija. Navedenim projektom povećati će se kvaliteta života u zajednici, odnosno ponuda kvalitetnog i turistički atraktivnog sadržaja na području grada. Ciljna skupina ovog projekta je lokalno stanovništvo te domaći i strani turisti. Vrijednost čitavog projekta je oko 1,2 milijuna eura, a očekujemo sufinanciranje u iznosu od 85 posto, no i ostalih 15 posto bi u većoj mjeri financirali iz raznih domaćih fondova, tako da se gotovo cijela investicija može pokriti bespovratnim sredstvima. Natječaj za EU sufinanciranje ovakvih projekata će se otvoriti negdje u lipnju, a mi ćemo do tada imati izrađenu kompletnu dokumentaciju, tako da ćemo biti spremni za prijavu, kao što smo spremni i za sve ove već ranije spomenute projekte, odnosno natječaje.


Još članaka iz "Pregrada"

Facebook