Izvješće povjerenika za delegiranje sudaca Božidara Smrekara

Povjerenik za delegiranje sudaca 1. i 2. ŽNL Božidar Smrekar

Na kraju jesenskog dijela sezone Povjerenik za delegiran

Na kraju jesenskog dijela sezone Povjerenik za delegiranje sudaca 1. i 2. ŽNL Božidar Smrekar podnio je izvješće o suđenju. Tako u uvodu navodi da je na raspolaganju imao 30 sudaca na A listi i 15 sudaca na B listi, te da su na početku jesenskog dijela sezone održana 3 seminara za nogometne suce. Prilikom određivanja sudaca vodio je računa o zauzetosti sudaca na višim ligama, težini utakmica i iskustvu sudaca. U 1. ŽNL čak je 5 utakmica posebno istaknuo.

Prva je utakmica 6. kola Oštrc - Rudar D koja je završila 2:2. Sudac je bio Mario Vincelj, a delegat Željko Kušan koji je u svojoj kontroli suđenja naveo da je Vincelj do 70. minute sudio dobro uz sitne propuste kada je umjesto prekršaja u napadu sudio kazneni udarac za goste, koji su gosti i realizirali. Nakon toga donosi niz krivih odluka s kojima su, navodi Kušan domaći više oštećeni. Takvim suđenjem isprovocirao je obje momčadi pa je jednim dijelom i krivac za opomene i isključenja.

Osvrnuo se Smrekar i na utakmicu 9. kola Stubica - Ivančica (3:3) koju je sudio Dean Orsag, a delegat je bio Petar Bedeniković. Delegat navodi da je sudac do 60. minute sudio dobro (rezultat je tada bio 0:3). U 60. minuti dosuđuje nepostojeći kazneni udarac za domaćina i isključuje gostujućeg igrača (Futivić) koji nije napravio prekršaj, već je bila riječ o simulaciji domaćeg igrača ispred kojeg je gostujući igrač (Jakopović) izbio loptu bez prekršaja. Minutu kasnije dosuđuje još jedan kazneni udarac za domaće, iako je prekršaj bio izvan kaznenog prostora, ali na intervenciju pomoćnog suca mijenja odluku i dosuđuje slobodan udarac. U 85. minuti namjeran prekršaj domaćeg igrača (Rafaj) na gostujućem vrataru ne sankcionira niti prekršajem iako je došlo do povrede vratara. U 90. minuti ne dosuđuje očigledan kazneni udarac za goste nakon namjernog prekršaja domaćeg igrača nad gostujućim igračem koji se nalazio u izglednoj poziciji za postizanje pogotka.

Izdvojena je i utakmica 10. kola Klanjec - Radoboj (1:2) koju je sudio Goran Cavor, a delegat je bio Josip Majsec. Kao sporno Majsec je naveo 78. minutu kad pomoćni sudac (Postružin) ispravno signalizira zaleđe gostujućeg igrača. Sudac Cavor ne prihvaća njegovu odluku nego pušta igru, a iz tog napada gosti postižu gol za 0:2. U drugom poluvremenu Cavor je imao propusta u dodjeli disciplinskih mjera, naročito prema gostujućem igraču (Kunštek) koji je u nekoliko navrata laktom udarao protivničke igrače. Iz 11. kola izdvojena je utakmica Stubica - Klanjec (1:2), sudac je bio Bruno Kos, a delegat Zoran Martinić.

Nakon utakmice nekoliko igrača domaće momčadi okružilo je suca te su ga vrijeđali i odgurivali. O tome je sačinjeno dopunsko izvješće i igrači koje je sudac naveo su kažnjeni od disciplinskog suca. Nakon što je to objavljeno u Glasniku sudac je nazvao povjerenika i rekao mu da je došlo do pogreške i da domaći igrač Grabušić nije sudjelovao u vrijeđanju i naguravanju, nego da je smirivao svoje suigrače. Nakon toga je sastavljeno još jedno izvješće pa je Grabušić oslobođen kazne, a kažnjen je sudac utakmice.

Posljednja utakmica 1. ŽNL na koju se Smrekar osvrnuo je bila iz 12. kola Straža - Mladost (0:1). Utakmicu je sudio Domagoj Filko, a delegat je bio Ivan Grozaj. Spornih detalja bilo je kroz cijelu utakmicu, a izdvojit ću tek 81. minutu kada nakon starta gostujućeg igrača ne sudi kazneni udarac za domaćina.

Iz druge lige izdvojena je samo utakmica 4. kola Sloga - Milengrad, ali ne zbog spornih situacija, nego zato što je sucu Hercegu pozlilo u 10. minuti, te je isti odvezen u bolnicu na Bračku.

Gledajući pojedinačno ocjene koje su suci dobili, najvišom (8,5) dva puta je ocijenjen Nikola Kožar, a jednom Željko Tuđa. U prosjeku kroz cijelu sezonu u obje lige Kožar ima i najbolji prosjek od 8,38 za 5 odsuđenih utakmica. Željko Tuđa je u 11 utakmica sakupio prosjek ocjena od 8,34, koliko ima i Stjepan Pešec, ali u 5 utakmica kao glavni sudac. Prosjek od 8,3 imaju Krešimir Sokolić za 12 utakmica i Ivan Kumpar za 6 utakmica. Među bolje ocijenjenim sucima još su Marko Putanec i Miroslav Haban (8,28), Franjo Skozrit (8,27), Ognjen Latinović (8,24),...