[FOTO] Iskrić odlučio zagorski derbi

4. NL SREDIŠTE 16. kolo: Gaj – Mladost Z 1:0

Počelo je. Za sve ljubitelje nogometa u Zagorju kojima zimska pauza traje predugo, stiglo je olakšanje, jer prošlog vikenda u svoje su natjecanje krenuli i zagorski klubovi koji nas predstavljaju u 4. NL središte. I odmah na početku veliki derbi u Maču, gdje je Gaj dočekao Mladost iz Zaboka. Njihova jesenska utakmica na početku aktualne sezone završila bez golova, i označila početak velike serije Gaja, serije utakmica bez primljenog gola, koja je Gaj držala i na samom vrhu. U završnici jesenskog dijela sezone uslijedili su nešto slabiji rezultati Gaja, no u proljetni dio klub iz Mača krenuo je sa visokog drugog mjesta sa 29 bodova, 6 manje od Vrapča, a sa jednakim brojem bodova kao Mladost Petrinja. Zabočka je pak Mladost u ovaj derbi ušla sa 11. mjesta sa 16 osvojenih bodova. No, bez obzira na položaj na ljestvici, naravno, zagorski derbi donosi uvijek veliko zanimanje, a posebice u ovom slučaju, kada je to ujedno otvarajuća utakmica sezone.

Prvo poluvrijeme bez golova

Po prekrasnom vremenu 600-tinjak okupljenih gledatelja nije moglo uživati u prvih 45 minuta, no nije to ništa neočekivano za ovakvu utakmicu. U prvih pola sata na strani domaćina gotovo nije bilo ništa za zabilježiti, tek pokušaj iz kornera u 2. minuti, bez veće opasnosti. Mladost je pak u prvoj polovici prvog dijela izgledala malo opasnije, no nekih izglednijih prilika nije bilo.

U 8. minuti nakon kontre Mihael Dlesk se probio po lijevoj strani, pa promijenio smjer i ušao u kazneni prostor i pao. Kraj njega je bio Filip Kreber koji odnosi loptu. Zabočani su pogledali prema sucu, no čini se kako nije bilo kontakta.

U 9. minuti nakon jedne duge lopte u kazneni prostor domaćina, obrana izbija, ali sa 20-ak metara puca Marin Knezić. Lopta je prohujala pored Zorana Bunčeca i Dleska, ali napadači gostiju nisu je uspjeli zahvatiti, pa je otišla izvan granica igrališta. U 12. minuti slobodan udarac za goste iz velike daljine, skoro pri centu na lijevoj strani izveo je Hrvoje Jurina. Na iznenađenje mnogih pucao je izravno po golu, i to vrlo dobro, tek malo pored lijeve stative. U 26. minuti pokušao je Tihomir Vančina, a na odbijenu loptu natrčao je Jurina i sa 20-ak metara puca preko gola. U zadnjih 15 minuta prilike ili bolje reći pokušaji sele na drugu stranu. U 33. minuti sa 30 metara puca Tomislav Čavala, ali preko gola, a minutu kasnije nakon kornera pored gola puca Borna Vinčić. U 37. minuti Karlo Bobinec pokušava iz slobodnjaka, ali pogađa živi zid, a odbijenu loptu Davor Iskrić također šalje pored gola. U 39. minuti bilježimo i prvi udarac u okvir gola. Nakon kornera pucao je Iskrić, ali je golman gostiju Zoran Mihovilić lagano obranio. Možda najizgledniju priliku u prvih 45 minuta Gaj je imao u 42. minuti, opet nakon kornera kojeg je izveo Miroslav Blagec. Sa 6-7 metara Iskrić je pucao, ali loše pa je i ta prilika ostala samo prilika.

Odluka pala u 57. minuti

U nastavku smo ipak vidjeli bolji nogomet i to prije svega zahvaljujući domaćinima, koji su od početka krenuli agresivnije. U 47. minuti  Čavala jednu dugu loptu na desnoj strani spušta za Dubravka Vujicu, koji puca pored gola. U 54. minuti malo malog nogometa, tj. par kratkih dodavanja pred golom Mladosti između Iskrića, Čavale i Vujice, da bi akciju završio Vinčić, nepreciznim udarcem sa 20-ak metara.

Inače, uz Vujicu u nastavku je ušao i Kristijan Kresonja i to se osjetilo u igri prema naprijed. U 55. minuti po lijevoj strani se probio Iskrić i nabacio, a Kresonja je sa 10-ak metara glavom pucao pored gola. U 57. minuti pada odluka. Kontinuirani pritisak nosio je i udarce iz kuta. Jednog takvog Blagec je vrlo dobro izveo i pogodio u glavu Bobinca, čiji udarac se odbija izvan kaznenog prostora. No, do lopte opet dolazi Blagec, ovaj puta uz out crtu, nekih 35 metara od gol out cret.

Slijedi novi ubačaj, vrlo oštar skroz na drugu stativu gdje skače Kresonja i vraća loptu pred gol, na kontra stranu. Tu se na par metara nalazi Iskrić i s lakoćom pogađa za 1:0. U 58. minuti Iskrić oduzima jednu loptu i puca sa 20 metara pod samu prečku, a Mihovilić lijepom paradom odbija u korner. U 62. minuti Iskrić je bio nepotrebno nesebičan. Bobinec mu je odlično podvalio kratku dubinsku loptu, ovaj je izašao sam pred Mihovilića malo sa lijeve strane, ali se odlučio za dodavanje Vujici, koji je imao čuvara i nije uputio udarac. U 65. minuti Vančina na centu gubi jednu loptu, iako pada i traži prekršaj. No, sudac dopušta nastavak igre, pa Gaj prijeti, najprije preko Iskrića, čiji je udarac odbijen u korner, iz kojega pak Vujica pronalazi Darija Suntešića, koji glavom pogađa prečku.

U 68. minuti ponovno Bobinec podvaljuje pred gol, ovaj puta za Vujicu, čiji udarac Mihovilić brani, tj. odbija u korner. U slijedećih 5 minuta Mladost se malo oslobodila i imalo tri pokušaja. U 69. minuti nakon duge lopte na desnu stranu iz prve lobom pokušava Marko Srebačić, ali je Matija Pavao Gašparić na golu Gaja spreman na taj izazov. U 71. minuti Vančina koji je prebačen u napad pokušava sa 10-tam metara, al ne iz lagane situacije pa lopta završava u bloku, a kao i ona Luke Frljužeca. Vančina nabacuje na Frljužeca minutu kasnije, ali uslijedio je opet mlak udarac, lagan posao za Gašparića. Na drugoj strani u 75. minuti nakon varke dvojice igrača na lijevoj strani puca Blagec, a Mihovilić brani, a u 76. minuti Kresonja sa 20 metara puca preko gola. U zadnjih 15 minuta bez prigoda. Izdvajamo tek zanimljivu situaciju u 89. minuti kada je Mihovilić na 18 metara pokušao driblati Bobinca, no lopta se odbija do Kresonje, koji pogađa prazan gol. Ipak, sudac Marko Matijašec iz Zaprešića je vidio kontakt Bobinca i Mihovilića, pa sudi prekršaj za goste. U sučevoj nadoknadi nema opasnosti i Gaj dolazi do prva tri proljetna boda.

Danijel Tomašković, trener NK Gaj:

''Zanimljiva i teška utakmica, kao i svaki derbi. Na početku je bilo nervoze s jedne i s druge strane, no nakon otprilike 20. minute smo preuzeli inicijativu i mislim da smo zasluženo pobijedili. Mogli smo zabiti i još koji gol, ali pobjeda je zaslužena. Čestitam dečkima na borbi i ovim putem želim našem Andreasu Trčaku što brži oporavak. Što se tiče naših očekivanja od ove sezone, idemo utakmicu po utakmicu, pa ćemo vidjeti kamo nas to može odvesti. Cilj nam je plasman od 3. do 8. mjesta, a vidjet ćemo gdje ćemo zavrišti.''

Dražen Kovjanić, trener NK Mladost Z:

''Došli smo danas s nadom da možemo otrgnuti bod ili možda tri u Maču, međutim Gaj je zasluženo pobijedio i bio bolji u svim segmentima igre, pogotovo prema naprijed. Bili su opasniji po krilima, po širini i po dužini. Kud god smo krenuli, bilo su hitri i moćni. Mi nismo bilo dovoljno agresivni. Gaj je bio agresivniji i u svakom duelu nam je nosio loptu. Premalo je bilo agresivnosti, ali i želje, koje smo u principu imali u početku utakmice, ali je brzo splasnula. Čestitam domaćinu na apsolutno zasluženoj pobjedi, ali i sucima, koji su bili perfektni. Nije baš bila gledljiva utakmica, borbena ali bez neke kvalitete, ali Gaj je bilo bolji u želji i pas igri i zasluženo pobijedio.''