Prethodni članak
Sljedeći članak

[VIDEO] Luksuzne mobilne kućice koje su postale hit na moru proizvode se u Zagorju

Tvrtka zapošljava 23 djelatnika s tendencijom rasta proizvodnje te zapošljavanja novih ljudi


U proizvodnim pogonima Ciglane, bivše tvornice opeke u Markušbrijegu, prije gotovo tri godine, mlada inovativna tvrtka Q.dom započela je s proizvodnjom mobilnih montažnih kućica. Riječ je o modernim mobilnim kućicama koje sami projektiraju, proizvode i montiraju. Kućice su veličine od 16 do 50 kvadrata, a koje većinom kupuju vlasnici kampova na moru, ali sve više i privatni vlasnici. Prema riječima Tomislava Dunaja, predsjednika Uprave tvrtke Q.dom, koja je glavni distributer i prodavaoc za Hrvatsku i Sloveniju, tvrtka je osnovana 2014., a 90 posto proizvodnje usmjereno je upravo na more. No, počeli su s postavljanjem prvih mobilnih kućica i na kontinentu.

Zapošljavamo 23 djelatnika s tendencijom rasta proizvodnje te zapošljavanja novih ljudi. Na godišnjoj razini iz proizvodnih hala izađe od 150 do 200 mobilnih kućica i sve su one napravljene od prirodnih materijala – rekao nam je Dunaj. Osnova je drvo, a izvana izgleda kao prava kuća, samo je smanjena na manju kvadraturu. Interes za takve kućice u Hrvatskoj sve je veći.

 

 – Naš najprodavaniji model je Betalux, montažna kućica od 37/38 kvadrata, koja se sastoji od dvije spavaće sobe, kupaonice, dnevnog boravka i kuhinje. Ona je kompletno namještena i kad je postavimo na teren u kamp, turist kada dolazi može sa sobom uzeti samo kofer s osobnim stvarima i boraviti u kućici. Uz kućicu nudimo i terasu od 18 kvadrata tako da ljudi kada dođu na more mogu uživati – objasnio je Dunaj te napomenuo kako se uvijek kod montaže prilagađavaju želji kupaca, što znači da kupac sam diktira kakav interijer želi i slično.

Kućice su niskoenergetske, što predstavlja značajnu uštedu struje sezonski. Osnovni i pregradni zidovi debeli su 15 cm što omogućava odličnu zvučnu izolaciju i intimu, a konstrukcija i izolacija omogućava boravak u kućici u svim godišnjim dobima. Isto tako, sva instalacija je sakrivena u pregradnim zidovima i nije vidljiva. U proizvodnim pogonima rade radnici s područja Lobora i okolnih mjesta, što znači da zapošljavaju domaću radnu snagu različitih zanimanja, od montera suhe gradnje, stolara, limara, soboslikara, odnosno svatko tko je voljan raditi, dok su proces proizvodnje dosta pojednostavili.

No, problema ipak imaju i to prilikom transporta mobilnih kućica na glavnu županijsku cestu. Naime, zbog preuskog prolaza šleper ne može doći do proizvodnih hala, pa se zasada snalaze na drugačiji i malo kompliciraniji način. To znači da prvo traktorom montažne kućice koje su na kotačima dovezu na glavnu cestu i nakon toga tovare na kamione. Prošlog ljeta tvrtku je posjetio i krapinsko – zagorski župan Željko Kolar s kojim su razgovarali o proširenju raskršća na županijskoj cesti, kako bi se šleperima omogućio nesmetan prolaz. Od Županijske uprave za ceste sada čekaju odgovor kada bi se krenulo u realizaciju proširenja i rješavanja prometnog problema.

Cijene

Inače, na put s mobilnim kućicama kreću u kasnim noćnim satima kada je promet puno rjeđi. Kako je riječ o zahtjevnom transportu, potrebna je i policijska pratnja. Dunaj je pohvalio i našu Policijsku upravu krapinsko – zagorsku, čiji policijski djelatnici odrađuju, rekao je, kvalitetan posao, kako bi kućice koje su kompletno namještene sretno stigle na svoja odredišta.

 

Što se tiče cijena takvih kuća, one se kreću od 12.000 eura plus PDV, za najmanju od 16 kvadrata, a s veličinom kvadrata i ekskluzivnošću cijena raste. Jedna je gospođa u Sloveniji prodala stan od 25 kvadrata i kupila si takvu mobilnu kućicu od 50 kvadrata i kaže da je prezadovoljna. I nekoliko Zagoraca kupilo si je ovakve montažne kućice i preselilo ih na more, pa se dade zaključiti da je u Hrvatskoj porastao trend ovakvih modernih preseljivih kućica koja može biti gotova za 60-ak dana.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook