Prethodni članak
Sljedeći članak

Jeste li čuli za Drvo novca? Kažu da privlači obilje bogatstva i pozitivnu energiju

Japansko drvo novca, krasula (Crassula ovata), otporna je biljka koja može jako dugo trajati uz adekvatnu njegu i uzgoj


Japansko drvo novca, krasula (Crassula ovata), otporna je biljka koja može jako dugo trajati uz adekvatnu njegu i uzgoj.U japanskoj kulturi ima ulogu privlačenja novca, a to vjerovanje prihvatili su ubrzo i u Kini, a potom i u cijelom svijetu. Feng shui filozofija također smatra da ćete imati dosta novca ako krasulu postavite na odgovarajuće mjesto u domu, obično odmah pokraj ulaznih vrata, piše Glas Slavonije.

Krasula je s vremenom postala jedna od najčešćih sobnih biljaka, kako u kući tako i u poslovnim prostorijama. U nekim azijskim narodima drvo novca se nasljeđuje i tako prenosi s koljena na koljeno. Krasula pripada u sukulentne biljke (listovi su mesnati i skladište vodu), a može dosegnuti visinu i do tri metra. Krasula cvjeta zimi, sve do proljeća, sitnim bijelim cvjetovima. Odgovara joj zemlja koja se koristi za kaktuse. Najbolja je mješavina 40 % pijeska, 20 % šumskog humusa, 20 % zemlje za cvijeće, s malo sitnog šljunka, perlita i lomljene cigle.U proljeće krasulu iznesite van, ali ne na mjesto koje je direktno izloženo suncu, jer će listovi dobiti opekline. Postupno je prilagođavajte, a nakon nekog vremena možete je staviti i na direktno sunce. S iznošenjem krasule u otvoreni prostor povećava se i zalijevanje, ali je zalijte tek kada se zemlja osuši jer inače može doći do trunjenja korijena, piše Glas Slavonije.

 

Krasulu možete povremeno orezati kako biste dobili gušću i bujniju krošnju. Japansko drvo novca je pogodno i za bonsai.

Biljka ne traži veliku posudu, ali ako raste u većoj, uz dodatnu prihranu, brže će napredovati. Za presađivanje i uzgajanje koristite zemlju za kaktuse i osigurajte dobru drenažu, da bi korijen ostao zdrav i da se ne bi pojavile bolesti poput trunjenja i gubljenja lišća.Odrezane grančice ili listići koriste se za razmnožavanje japanskog drveta novca i vrlo se lako zakorjenjuju. Inače, postoje dva načina razmnožavanja. Prvom metodom odrežete grančicu dužine od 5 do 15 cm, pustite da se rez zasuši dva-tri dana, a zatim grančicu posadite u smjesu zemlje i pijeska. Zalijevajte nekoliko dana, ali ne pretjerano jer će reznica istrunuti. Pustit će korijen za oko mjesec dana, a onda je presadite u posebnu posudu. Druga metoda je razmnožavanje iz lista. Jednostavno – list otkinite s biljke i položite na zemlju. Za oko mjesec dana list će pustiti korjenčiće. Kada uzimate list za razmnožavanje, pazite da on bude cijeli, i da ga odlomite uza samo stablo. Njega krasule ne podrazumijeva prihranu, ali ako hoćete da brže raste, upotrijebite odgovarajuće preparate.

Krasula je jako otporna biljka i štetočinje će je rijetko napasti. Kao posljedica pretjeranog zalijevanja ili zbog nedostatka svjetla listovi se mogu sušiti ili opadati. Kada listovi otpadnu, odmah ih sklonite sa zemlje jer mogu imati negativan utjecaj na rast biljke, piše Glas Slavonije.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook