Prethodni članak
Sljedeći članak

Muzej krapinskih neandertalaca uključio se u zanimljivu edukativnu akciju

Akcija u kojoj sudjeluju brojni hrvatski muzeji organizira se povodom obilježavanja Međunarodnog dana muzeja


Muzej krapinskih neandertalaca uključio se u 23. Muzejsko - edukativnu akciju i nagradnu igru Sekcije za muzejsku pedagogiju Hrvatskog muzejskog društva koja nosi naziv „Lađa“. Akcija u kojoj sudjeluju brojni hrvatski muzeji, a koja se organizira povodom obilježavanja Međunarodnog dana muzeja, traje od 18. travnja do 18. svibnja. U Muzeju krapinskih neandertalaca će se u tom periodu održavati program pod nazivom „Nova otkrića o životu neandertalaca!  Plovidbe… liječenje… nakit…“, u sklopu kojega će se odvijati različite aktivnosti, radionice i predavanja za djecu i mlade.

Znanstvena otkrića

Sudionici akcije će tako u krapinskom muzeju saznati brojne informacije o najnovijim znanstvenim otkrićima koja potvrđuju da je neandertalac bio sličan modernom čovjeku. Primjerice, njihove alatke pronađene na pojedinim otocima koji nikada nisu bili povezani s kopnom svjedoče o njihovoj vještini izrade splavi i snalaženju na vodi. Također, istraživanja zubi neandertalaca otkrivaju korištenje ljekovitog bilja, a zaliječene povrede dokazuju liječenje i brigu za bolesne članove zajednice. Uz to, njihovo kompleksno ponašanje i razvijenu inteligenciju otkrivaju i pronađeni dijelovi nakita te mogući tragovi špiljske umjetnosti.

Radionice i predavanja

S knjižicom 23. EMA-e po cijeni od 10 kuna, djeca i mladi mogu sudjelovati u programima svih muzeja koji su se uključili u Akciju, a u Muzeju krapinskih neandertalaca dobiva se gratis ulaznica za obilazak stalnog postava Muzeja te edukativni materijal pod nazivom „O prapovijesnom liječenju, neandertalcima i ljekovitom bilju“. Također, uz obilazak Muzeja i Nalazišta Hušnjakovo, knjižica omogućuje i sudjelovanje u radionicama koje će se organizirati subotama 21. i 28. travnja te 5. i 12. svibnja,  od 13 do 14.30 sati. Na radionicama će sudionici imati priliku izraditi umanjene modele splavi od prirodnih materijala, upoznati ljekovito bilje Hušnjakova ili izraditi nakit inspiriran prapoviješću. Također, za srednjoškolce, studente , ali i sve zainteresirane doc. dr. sc. Marcel Burić održati će predavanje i prezentaciju 'Drevni moreplovci: o veslima, jedrima, mornarima… i pokojoj nemani', 26. travnja od 12.45 do 13.30. Voditeljica programa je viša muzejska pedagodinja Lorka Lončar Uvodić, a za sudjelovanje na radionicama i za predavanje potrebna je prethodna najava na br. 049/371 - 491 ili na mail [email protected].

Još članaka iz "Krapina"

Facebook