Prethodni članak
Sljedeći članak

Ove zime nisu stvoreni vremenski uvjeti za pravu ledenu berbu na zagorskim bregima

Drenški je umjesto ledene berbe imao izbornu berbu prosušenih bobica

  • foto: arhiva

    foto: arhiva


Boris Drenški, vlasnik vinarije Bodren iz Rusnice kod Huma na Sutli, najpoznatiji po ledenim berbama i proizvodnji predikatnih vina, nagrađivan na jednom od najprestižnijih svjetskih natjecanja proizvođača vina Decanter World Wine Awards, ove godine nije imao ledenu berbu jer za to nisu bili stvoreni vremenski uvjeti. Za pravu ledenu berbu temperatura mora biti minimalno -7 Celzijusa i ta temperatura treba ostati dok se napravi berba i prerada. Temperatura u vinogradima nije bila niža od -4 što nije dovoljno za pravu ledenu berbu. Drenški je procijenio da minusa ni neće biti, a da bio izbjegao veće gubitke jer su bobice zbog vjetra i kiše počele jako padati berba je obavljena početkom siječnja.

Boris Drenški

Prosušene bobice ko cvebe

- Vremenska prognoza nije dala naslutiti da će sljedećih tjedana temperature pasti debelo ispod ništice kako bi se i smrznule pa razloga za čekanje nije bilo. Uostalom, izborna berba prosušenih bobica, što se “po naški” kaže i trockenbeerenauslese, najviši je stupanj predikatnih vina. Grožđe sam pobrao 6. siječnja, na sv. Tri kralja i to chardonnay, bijeli pinot i rajnski rizling koje sam ostavio za ledenu berba – ispričao je Drenški. Bila je to izborna berba prosušenih bobica. - To vam je u kemijskom sastavu gotovo isto kao ledeno vino, samo je razlika u tome što za ledenu berbu mora biti temperatura -7, a da bi imali dobro ledeno vino morate brati na -15, jer se tada voda u bobici dobro smrzne i postaje led te ono što se nije moglo zamrznuti istiskuje se prilikom prešanja. A kod prosušenih bobica voda dehidrira zbog jakog vjetra pa isuši bobice i one postanu kao cvebe (grožđice), znaju to domaćice, jer ih koristi u pripremi kolača. Kad vam se to preša, ostaju veliki ostaci sladora i za neke je ta kategorija čak bolja od ledenih vina – objasnio je Drenški, koji na pet hektara ima 27.000 trsova i napravio je najveći iskorak u proizvodnji takvih predikatnih vina, zbog čega je čak prozvan kraljem slatkih vina.

Najbolje godine ledenih borbi

Najbolje ledene berbe, prisjeća se Drenški, bile su 2009. i 2011. godine, no zbog klime upitne su ledene berbe u budućnosti. Nagrade i medalje koje je ovaj vinar iz Huma na Sutli osvajao na brojnim vinskim natjecanjima prešle su u dvoznamenkasti broj te kaže kako bi svaka vinarija trebala imati jednu ledenu berbu jer je to kruna svih berbi, postižu bolje ocjene i postaju prepoznatljive. Bodrenove izborne berbe prosušenih bobica i ledena vina krasi koncentrirana skladna aroma, slična onoj livadnog meda, s notom plemenite plijesni koji joj daje dodatnu težinu, dok niski sadržaj alkohola ove predikate svrstava u vina gotovo „medicinske kategorije“ s izravnim utjecajem na dobru kondiciju i dugovječnost. Ledena berba je najzahtjevnija berba koju si mogu priuštiti rijetki vinogradari, a ledeno vino smatra se najznačajnijim predikatnim vinom, pa kao takvo i perjanica među vinima.

Još članaka iz "Hum na Sutli"

Facebook