Prethodni članak
Sljedeći članak

[VIDEO] 'Ostali smo bez obiteljske kuće, pet godina čekamo da nam se sagradi nova'

Na Uskrs 2013. zbog kolanja podzemnih voda kuća obitelji Bezjak doslovce je pukla na pola, a oni morali iz nje iseliti


Na Uskrs 2013. peteročlanoj obitelji Bezjak iz Donjeg Hruševca u Donjoj Stubici život se zauvijek promijenio. Štefica je otišla ujutro u crkvu na misu i blagoslov jela, a kad se vratila zatekla je popucale zidove na obiteljskoj kući. Kuća je doslovce počela pucati na pola, raspadati se, a sve zbog klizišta, odnosno podzemnih voda, koje su kolale i naposljetku, Bezjaki su morali svoj dom napustiti.

Noćima pucalo i škripalo

– Nikad nisam mislila da ću morati napustiti svoj dom, osjećam se ponekad kao izbjeglica i prognanik. Najgore je kad morate otići iz svoje kuće. Mužu je bilo najteže napustiti dom, jer on se je tu rodil... Nije htel ni iti. Mi smo vam, još kak se to dogodilo, živjeli tu još godinu dana, ali onda su došli iz Grada i rekli da moramo kuću napustiti jer da je tu opasno za živjeti. Našli su nam smještaj u stanu u Donjoj Stubici. I kaj buš… ideš. Ja noćima nisam spavala, samo sam slušala kako pucaju zidovi – ispričala je Štefica Bezjak, prisjećajući se tih ružnih dana. Tada je bila nezaposlena i na burzi, djeca u školi i na fakultetu. Strašno im je teško bilo, prisjetila se Štefica. Obitelj Bezjak već gotovo pet godina živi u dvosobnom stanu u Donjoj Stubici, čiji najam im je do prošle godine plaćao Grad.

– Znaju mi reći, kaj ti fali u stanu? Ne fali, ali nije to moje, nije to moja kuća. Mi imamo i grunt, naučili smo delati. Suprug i ja i dalje radimo vinograd, i vrt sam si gore napravila. Djeca su u ovih nekoliko godina odrasla, nisu više školarci i dvosoban stan im je premali, jer bi trebali već i samostalno živjeti, a naša obiteljska kuća više nije za stanovanje i samo čeka da se sruši – rekla je Bezjak.

Pomoć Caritasa, dobrih ljudi, Grada, države

Šteta za kuću od 170 kvadrata i gospodarske zgrade procijenjena je na oko 800 tisuća kuna, a od države su dobili tek 10 posto, oko 77 tisuća kuna. Od strane Caritasa skupljeno je 100.000 kuna i to obitelj Bezjak čeka na računu. No, to nije ni približno dovoljno ni za gradnju nove kuće, a ni za kupnju. Iako je prvobitna solucija bila da se postojeća kuća poruši i na tom mjestu ili dvorištu sagradi nova, odustalo se, jer je teren preklizav. Prije toga, mislilo se da se kuća može spasiti, ali popucali su noseći zidovi, a podzemne vode prejake.

- Ispod je voda, a tek na 2, 70 m je tvrdi dio. Mi smo bili izvadili i novu građevinsku dozvolu, napravili predračun, no ispostavilo se da bi to bilo preskupo za sve kanale na tom klizavom tlu i odustalo se. Dakle, kuća se mora graditi negdje drugdje. Muž bi htel u Hruševcu, jer nije ti svejedno gdje kuću gradiš. Grad Donja Stubica poslao je zahtjev za sufinanciranjem izgradnje kuće na Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja i sad čekamo. Vidim da se u Hrvatskoj Kostajnici kuće grade, a tu u Zagorju nemreju jednu napraviti! I onda se država čudi kaj nam mladi odlaze. I moj sin se sprema u Njemačku, sigurno ne bi išel da ima svoju kuću – zaključila je Štefica Bezjak.


Obitelj Bezjak uvrštena je na popis podnositelja zahtjeva za stambenim zbrinjavanjem

Grad Donja Stubicu svu potrebnu dokumentaciju koju je obitelj Bezjak skupila poslala je u Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja, nakon što je objavljen javni poziv za podnošenje zahtjeva za ostvarenjem prava na stambeno zbrinjavanje stanovnika kojima su uslijed klizišta porušeni ili oštećeni stambeni objekti. Upit vezan za stambeno zbrinjavanje obitelji Bezjak uputili smo mail adresu Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja, koji su nam promtno odgovorili kako su im za slučaj spomenute obitelji dostavljeni traženi podaci iz javnog poziva te da je preliminarnim uvidom u dostavljene podatke ocijenjeno da su zadovoljeni traženi uvjeti te je uvršten na popis podnositelja zahtjeva za stambenim zbrinjavanjem. S obzirom da se točan iznos potrebnih sredstava za stambeno zbrinjavanje svih stanovnika kojima su oštećene ili uništene kuće uslijed klizanja terena i koji ispunjavaju uvjete za stambeno zbrinjavanje prema Odluci Vlade Republike Hrvatske utvrditi nakon pregleda klizišta i oštećenih zgrada i provjere dostavljenih podataka, koje će obaviti posebno Povjerenstvo, izvršenje ovog Programa provesti će se u skladu s raspoloživim sredstvima u Državnom proračunu Republike Hrvatske te se tako planira riješiti i problem obitelji Bezjak iz Donje Stubice –stoji u odgovoru. Na pitanje, u kojim rokovima bi obitelj Bezjak mogla dobiti malo konkretnije informacije, rekli su nam da im je u interesu da to bude što prije i da se na tome intenzivno radi.

Najviše zahtjeva sa Sjevera Hrvatske i Krapinsko-zagorske županije

Iz Ministarstva graditeljstva ističu da se na poziv koji je bio upućen za stambeno zbrinjavanje svih onih čije su kuće oštećene ili srušene u klizanju tla odazvalo 75 građana vlasnika oštećenih obiteljskih kuća sa područja Republike Hrvatske, a da je najviše zahtjeva došlo upravo sa Sjevera Hrvatske i KZŽ. Osim javnog poziva, prošle je godine, napominju, bilo izdvojeno 10 milijuna kuna za sanaciju klizišta i prvi je to puta da Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, uz podršku Vlade RH, ide u sustavno rješavanje problema klizišta.

- U tijeku je donošenje Programa Vlade RH s kriterijima i načinima za stambeno zbrinjavanje stanovnika zgrada i uklanjanja ostataka porušenih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada koje su uništene ili oštećene zbog klizanja tla na području Grada Hrvatska Kostajnica i drugih područja u Hrvatskoj, koji će se ovih dana uputiti u javnu raspravu. Obavljene su provjere opravdanosti njihovih zahtjeva iz dostavljene dokumentacije te procjena prijavljene štete kao i procjena potrebnih novčanih sredstava koje je potrebno osigurati za izvršenje Programa koji će se predložiti Vladi RH na usvajanje – ističu iz resornog ministarstva.


Još članaka iz "Donja Stubica"

Facebook