Prethodni članak
Sljedeći članak

'Užas je da Vlada koja propada razmišlja o smanjenju ionako premalih mirovina'

Prema novom Programu konvergencije 2017.-2020., koji je usvojen 27. travnja, već sad mizerne mirovine, zbog kojih naši umirovljenici kopaju po kontejnerima i skupljaju boce, sada će biti još manje. I to za sve one koji imaju manje od 55 godine odnosno koji su rođeni 1962. godine i ranije. Svi oni primat će mirovinu manju za 27 posto

  • umirovljenici.jpg
  • Božidar Orešić

    Božidar Orešić

  • Dragutin Hercigonja

    Dragutin Hercigonja

  • Marko Pečnik

    Marko Pečnik

  • Matea Špoljar

    Matea Špoljar

  • Petra Posavec

    Petra Posavec

  • Željko Antolić

    Željko Antolić

  • umirovljenici.jpg
  • Božidar Orešić
  • Dragutin Hercigonja
  • Marko Pečnik
  • Matea Špoljar
  • Petra Posavec
  • Željko Antolić

Prosječna mirovina u našoj županiji iznosi svega 2.000 kuna, iako veliki broj umirovljeniku prima i iznos manji od tih 2000 kuna. Pokazuju to statistički podaci iz publikacije Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Naime, u Krapinsko – zagorskoj županiji ima 32.942 umirovljenika koji primaju prosječnu mirovinu u iznosu od 2.086, 37 kuna. Starosnu mirovinu prima 18.403 koja prosječno iznosi 2.312, 69 kuna. U invalidskoj mirovini je 7035 Zagoraca koji dobivaju u prosjeku 1.835 kuna, dok obiteljsku mirovinu prima 7504 umirovljenika čija mirovina prosječno iznosi 1.766 kuna. Riječ je korisnicima koji su ostvarili mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju.

Ostaju bez dodatka

Ovako male prosječne mirovine naših Zagoraca i Zagorki ne čude jer ih je većina radila u prerađivačkoj i tekstilnoj industriji gdje su i primanja bila mala, no porazan je to podatak za zemlju u Europskoj uniji, u kojoj odavno govorimo kako nam je cilj postići isplatu mirovine u iznosu od 70 posto prosječne plaće u državi. A prema novom Programu konvergencije 2017.-2020. koji je usvojen 27. travnja već sad mizerne mirovine, zbog kojih naši umirovljenici kopaju po kontejnerima i skupljaju boce sada će biti još manje. I to za sve one koji imaju manje od 55 godine odnosno koji su rođeni 1962. godine i ranije. Svi oni primat će mirovinu manju za 27 posto. To je zato što im se izuzima dodatak na mirovinu. To povlašteno pravo ostaje samo starijima od 55 godina kojima se isplaćuje mirovina iz I. stupa. Dakle, umirovljenici koji će primati mirovinu iz oba stupa neće imati dodatak od 27 posto na dio mirovine. Tih 27 posto dodatka ukida se svima onima koji su obveznici I. i II. stupa. Prvi umirovljenici koji spadaju u tu kategoriju, a osjetit će tu nepravdu su umirovljenice koje 2019. godine mogu steći uvjete za prijevremenu mirovinu. Što mogu očekivati nego da će postati socijalni slučajevi. Kako je u javnosti izjavio ministar rada i mirovinskog sustava Tomislav Čorić u Planu konvergencije stoji da od 2019. više neće biti tog dodatka na mirovinu, ali da ni jedna osoba u idućem razdoblju neće biti zakinuta jer Ministarstvo ima godinu i pol da pronađe zakonsko rješenje kako ne bi bio preveliki udar za nove umirovljenike.

Slovencima zajamčeno 500 eura

I dok naši vladajući kroje po ne znamo koji put mirovinske reforme i zakone, čak razmišljaju o uvođenju nacionalnih mirovine za starije od 65 i bez staža, slovenski parlament je nedavno bez glasa protiv prihvatio izmjene zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju, prema kojima će umirovljenici s punim uvjetima za starosnu mirovinu imati zajamčenu mirovinu od 500 eura. Cilj je zakona osigurati da minimalne pune mirovine budu barem tako visoke da siromašni umirovljenici ne trebaju tražiti od države zaštitni dodatak. Prema podacima HZMO-a, u travnju je u Hrvatskoj evidentirano 1.232.897 umirovljenika. Prosječna mirovina je iznosila 2.452,36 kuna. Gotovo 100.000 umirovljenika prima prosječnu mirovinu od 232,21 kune, što je ispod svake granice dostojanstva, a još su k tome i najrevniji platiše režija. Najveće mirovine prima 2.871 umirovljenik, i to prosječno u iznosu od 8.985,88 kuna.

Zagorski list je proveo anketu o tome što građani misle o smanjenju mirovina.

Božidar Orešić (38), spasioc, Zabok

Ne pratim puno politiku, ali mislim da to stvarno ne bi bilo u redu. Nije pošteno, mirovine su i onako premale. Moja mama ima penziju 1300 kuna, a 27 posto manje bi bilo oko 1000 kuna, što je stvarno premalo.

Petra Posavec (26), dr. med., Stubičke Toplice
Nisam još ni počela raditi, tako da ne razmišljam o mirovini. No, mirovine su ionako premale, ne znam uopće što bih komentirala. O tome razmišlja ova Vlada koja propada? – to je moj komentar. Užas. Mladim ljudima preostaje samo da izađu iz ove države, što drugo reći.

Željko Antolić (51), umirovljenik, Marija Bistrica

Kaj je komentar na to uopće potreban? Ima ljudi koji cijeli život rade i muče se da bi stekli neku mirovinu i na kraju im sve država uzme, to po meni uopće nije u redu.

Marko Pečnik (32), tapetar, Desinić
Ukratko, ako se donese takva odluka, po meni će to biti katastrofa. Nemam riječi za to, treba smijeniti sve političare, to je sve što mogu reći.

Matea Špoljar (24), konobar, Veliko Trgovišće
Plaće i mirovine su sve manje, pa ne znam kako bude to u budućnosti funkcioniralo. Sve je više gladnih, političari imaju velike plaće, a za obične ljude nema veze kako budu živjeli.

Dragutin Hercigonja (45), vozač i mehaničar, Pregrada
Nisam čuo za to, mislim da to neće biti tako. To se bude sigurno još prilagođavalo. Nisam razmišljao o tome, pa ne mogu reći ništa na pamet jer ne znam o čemu se točno radi.

Još članaka iz "Događanja"

Facebook