Prethodni članak
Sljedeći članak

Zagorski učenici počinju piti, konzumirati drogu i kockati već u osnovnoj školi

Marihuanu je barem jednom u životu uzelo 12 posto ispitanih učenika, zabrinjavajući je podatak da zagorski učenici sve više 'snifaju' ljepilo.


U Policijskoj upravi krapinsko-zagorskoj javnosti je prezentiran projekt "Zdrav za 5", sam sadržaj projekta, aktivnosti provedene prethodne školske godine, rezultati provedenog anektiranja učenika, kao i aktivnosti koje se planiraju tijekom ove školske godine.

U prezentaciji samog Projekta, koordinatorica ispred Policijske uprave Andreja Jurić naglasila je da se radi o nacionalnom preventivnom projektu čije aktivnosti provode MUP, Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, uz potporu  Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa usmjerenog primarno prema djeci osnovnoškolskog (VIII. razredi) i srednjoškolskog uzrasta (I. i II. razredi) u cilju prevencije ovisnosti i zlouporabe droga, alkohola i igara na sreću, podizanje razine javnozdravstvene svijesti te očuvanje i zaštita okoliša i prirode, kao i usvajanja zdravih stilova života. Samim aktivnostima projekta obuhvaćeno je 365 učenika osmih razreda u šest osnovnih škola, te oko 530 učenika prvih i drugih razreda u tri srednje škole.

Alkohol na 1. mjestu

Svetislav Joka, voditelj Centra za prevenciju ovisnosti kao koordinator projekta ispred županijskog Zavoda iznio je rezultate dobivene ulaznim anketiranjem učenika koji su sudjelovali u aktivnostima projekta prethodne školske godine iz kojih je vidljivo da je u našoj Županiji veći postotak učenika 8. razreda osnovnih škola, jednom ili više puta konzumirao alkoholna pića (85 posto u odnosu na 81 posto na nacionalnoj razini), kako u životu tako i u posljednjih mjesec dana (46 posto u odnosu na 40 posto na nacionalnoj razini).

Dok na razini Hrvatske dječaci najčešće piju pivo, a djevojčice žestoka pića pomiješana sa sokom, a među -zagorskim učenicima, vino je najkonzumiranije alkoholno piće kod dječaka. U KZŽ marihuanu je barem jednom u životu uzelo 12 posto ispitanih učenika, odnosno 6 posto u posljednjih mjesec dana, što odgovara prosjeku za RH. Također u Krapinsko-zagorskoj županiji sa ecstasy-em je eksperimentiralo manje od 2 posto učenika (3 posto prosjek RH).

Kockanje - nova ovisnost među mladima

Zabrinjavajuće je što je na razini Hrvatske manje od 27 posto ispitanih učenika prvih razreda srednjih škola jednom ili više puta u životu udisalo ljepila ili neka druga otapala (inhalanti), a u KZŽ taj postotak iznosi gotovo 40 posto, odnosno 16 posto u posljednjih mjesec dana (10 posto na razini RH). U KZŽ, u posljednjih 30 dana kockalo se ili kladilo gotovo 17 posto ispitanih učenika, u čemu prednjače dječaci (36 posto ispitanih dječaka sudjelovalo u nekom obliku kockanja ili klađenja u posljednjih 30 dana).

Temeljem provedenog anketiranja iznijet je zaključak da će kod učenika osim aktivnog podizanja razine informiranosti i znanja o štetnosti (posljedice po zdravlje) i kažnjivosti ovakvih oblika društveno neprihvatljivih ponašanja, biti potrebno raditi i na jačanju asertivnih stavova kroz predstavljanje mogućnosti odabira i odupiranja vršnjačkim pritiscima. U ovoj školskoj godini aktivnosti projekta provoditi će se u svim osnovnim i srednjim školama na području županije (33 osnovne i  9 srednjih škola).

Još članaka iz "Crna kronika"

Facebook