Prethodni članak
Sljedeći članak

U svim zagorskim policijskim postajama postavit će se info pultovi namijenjeni žrtvama nasilja

Policijska uprava krapinsko-zagorska već duži niz godina kontinuirano provodi edukacije policijskih službenika na temu podrške i zaštite žrtava kaznenih djela, te je ostvarila dobru suradnju s drugim državnim institucijama i udrugama koje dolaze u doticaje sa žrtvama kaznenih djela


U Republici Hrvatskoj ustrojen je sustav podrške i zaštite žrtava kaznenih djela, poštivajući odredbe Direktive 2012/29/EU o uspostavi minimalnih standarda za prava, potporu i zaštitu žrtava kaznenih djela.

Prema rečenoj Direktivi, žrtva ima pravo da razumije i bude shvaćena, ima pravo na informaciju od trenutka prvog kontakta s nadležnim tijelom, dobiti pisanu potvrdu da je prijavila kazneno djelo, informaciju o stanju predmeta te prijaviti na jeziku koji poznaje, pristup službama za podršku i dr.

Nadalje, prava žrtava i svjedoka te pravila postupanja u odnosu na njih regulirana su u temeljnim kaznenim zakonima (Kaznenom zakonu i Zakonu o kaznenom postupku) kao i u ostalim posebnim zakonima i podzakonskim propisima.

-Značajnu ulogu u provedbi odredbi zakona koji reguliraju prava žrtava imaju i policijski službenici, koji po prirodi svoga posla ostvaruju prvi kontakt sa žrtvama kaznenih djela. Policijski službenici prema žrtvama kaznenih djela postupaju s posebnim obzirom, čuvajući dostojanstvo i privatnost žrtve, bez diskriminacije po bilo kojoj osnovi. Policijski službenici će žrtvu usmeno upoznati s njezinim pravima, a potom uručiti i pisanu obavijest o pravima uz koju žrtva dobiva i kontakt podatke udruga i organizacija koje pružaju podršku i pomoć žrtvama - govore iz policije.

Policijska uprava krapinsko-zagorska već duži niz godina kontinuirano provodi edukacije policijskih službenika na temu podrške i zaštite žrtava kaznenih djela, te je ostvarila dobru suradnju s drugim državnim institucijama i udrugama koje dolaze u doticaje sa žrtvama kaznenih djela.

Jedna od suradnih institucija je i SOS telefon i savjetovalište za žene žrtve nasilja Krapinsko-zagorske županije, koji djeluje u sklopu udruge CESI-Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje, čiji volonteri provode savjetodavni rad sa žrtvama kaznenih djela.

Udruga CESI, SOS telefon i savjetovalište za žene žrtve nasilja Krapinsko-zagorske županije već drugu godinu za redom na području Krapinsko-zagorske županije provodi projekt “Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela” kroz koji se između ostalog pruža i izravna podrška žrtvama i svjedocima kaznenih i prekršajnih djela kroz psihosocijalnu i savjetodavnu pomoć, emocionalnu podršku, podršku pratnjom na sudu, državnom odvjetništvu kao i drugim vidovima informiranja o pravima i pružanja praktične pomoći.

U cilju ostvarivanja što bolje i promptne zaštite i pružanja podrške žrtvama kaznenih djela Policijska uprava krapinsko-zagorska već na početku provedbe programa odazvala se pozivu na suradnju SOS telefona te je u svojim prostorijama u Zaboku postavila info pult rečenog programa sa letcima namijenjenim žrtvama u kojima se nalaze korisne i konkretne informacije kako žrtve mogu ostvariti psihosocijalnu, savjetodavnu i emocionalnu podršku a koje informacije će na taj način biti dostupne žrtvama već u momentu prijavljivanja kažnjivih radnji počinjenih na njihovu štetu.

Danas je ta suradnja dodatno ojačala i proširila susretom Roberta Pavića, zamjenika načelnika PU krapinsko-zagorske i Tene Sambolić Petrišić, voditeljice telefona i savjetovališta, budući se na zamolbu SOS telefona i savjetovališta info pultovi programa sa letcima namijenjenim žrtvama postavljaju u svim ostalim policijskim postajama na području Krapinsko-zagorske županije - u Policijskim postajama Donja Stubica, Klanjec, Krapina, Pregrada i Zlatar Bistrica, kako bi bili dostupni što većem broju ljudi.

Još članaka iz "Crna kronika"

Facebook