Prethodni članak
Sljedeći članak

Evo koliko ‘opraštaju’ fiksne prometne kamere za mjerenje brzine

Portal HAK revija je postavio pitanje Ministarstvu unutarnjih poslova


Pitanje koje zanima mnoge vozače, a to je kolika je tolerancija fiksnih kamera za mjerenje brzine na našim prometnicama. Portal HAK revija je postavio pitanje Ministarstvu unutarnjih poslova, a dobili su sljedeći odgovor:

Ovisno o propisanoj, odnosno ograničenoj brzini, na određenoj dionici ceste tako policijski službenici iz policijske postaje, na čijem se nadležnom teritoriju nalazi fiksni uređaj za nadzor brzine kretanja vozila u cestovnom prometu, podešavaju vrijednost brzine u navedenom uređaju od koje će se fotografirati/snimati vozila koja se kreću istom ili većom brzinom od one koja je zadana u uređaju. Najveće dopuštene mjerne pogreške mjerila brzine ne smiju biti veće od ± 3 km/h za brzine do 100 km/h, a iznad te brzine ne smiju biti veće od ± 3 %. Sigurnosna razlika kod mjerenja brzine za brzine do 100 km/h iznosi 10 km/h, a za brzine veće od 100 km/h iznosi 10 % izmjerene brzine. Navedeni mjeriteljski zahtjevi propisani su Pravilnikom o mjeriteljskim zahtjevima za mjerila brzine vozila u cestovnome prometu („Narodne novine“, broj: 38/2001, 43/2001, 19/2002). Kod procesuiranja prometnih prekršaja nepropisne/nedopuštene brzine mjerodavna je ona brzina koja se dobije tako da se od izmjerene vrijednosti brzine u uređaju odbije vrijednost sigurnosne razlike kako bi se učinio ispravak zbog pogreške mjerila brzine odnosno mjerne metode.

 Treba istaknuti da je ovaj sustav sličan u mnogim europskim državama. U Velikoj Britaniji su kamere prilagođene na 10% + 3 km/h pri svim brzinama pa tako i na onima nižim od 100 km/h. Zakonom o sigurnosti prometa na cestama definirano je da se kažnjava brzina do 10 km/h veća od ograničenja u naseljenim mjestima, a na cestama izvan naselja kažanjava se brzina veća od 10 do 30 km/h. Dakle, na cestama izvan naselja treba sigurnosnoj razlici kamera dodati i brzinu veću od ograničenja do 10 km/h. Podsjetimo, ove godine MUP planira aktivirati novih 59 kamera na 122 lokacije u Hrvatskoj. Dakle, bez obzira na kamere, poštujte ograničenja brzine i prometne propise!, dobio je odgovor portal HAK revija.

Podsjetimo, prošlog su se tjedna postavljale kamere za automatsko mjerenje brzina u već postavljena kučišta na osam lokacija u Zagorju, a radom će započeti za oko dva tjedna, potvrdili su za naš portal nedavno iz Policijske uprave krapinsko – zagorske.

Evo na kojima lokacija će kamere snimati vašu brzinu: u Oroslavju na državnoj cesti D 307- 4km 1 dionice (obilaznica, ul. A. Gredičaka kod kbr. 3f ), u Gradu Krapini na dvije lokacije, u Ulici hrvatskih branitelja - kod OŠ August Cesarec i u Mihaljekovom Jarku kod kbr.12, u Velikom Trgovišću u Ulici Stjepana Radića kod kbr.73, u Donjoj Stubici na državnoj cesti D 307 u zoni osnovne škole, u Bedekovčini na državnoj cesti D1 ulica Matije Gupca kbr. 33, u Gradu Zaboku na županijskoj cesti ŽC 2195 Ulica M. Gupca 132, i u Gradu Zlataru na državnoj cesti D 29 – Zagrebačka ulica – kbr. 49 a.

Naša Policijska uprava ove godine dobiva dva fiksna radara, a iduće godine još dva, tako da će ih do 2020. ukupno imati četiri, i osam kućišta u koja će se po potrebi montirati uređaji za mjerenje brzine, ovisno o policijskoj procjeni. Uređaji funkcioniraju na način da snimaju brzinu u oba smjera u dnevnim i noćnim uvjetima, a imat će i mogućnost prepoznavanja registarskih oznaka kako domaćih tako i država EU i susjednih država.

Još članaka iz "Crna kronika"

Facebook