Prethodni članak
Sljedeći članak

BAN: „Želja nam je da osiguramo prostor za kulturni centar u Bedekovčini, odnosno knjižnicu s galerijom“

Načelnik Bedekovčine Darko Ban ističe da je želja Općine prostor knjižnice preseliti na adekvatno mjesto s obzirom da ona raspolaže s oko 15 tisuća naslova, a sada je smještena u 70 – ak kvadrata, stoga je od HT – a kupljen prostor iznad pošte za tu namjenu


Zagorski list počeo je s objavljivanjem serijala intervjua sa zagorskim gradonačelnicima i načelnicama povodom završetka četverogodišnjeg mandata. Sve intervjue prenosit ćemo u narednim danima i na našem portalu zagorje.com

Obzirom da se bliži završetak njegovog četverogodišnjeg mandata, s načelnikom Bedekovčine Darkom Banom razgovarali smo o njegovom dosadašnjem radu. Osvrnuli smo se na sve ono što se proteklih godina napravilo i događalo na području općine, no osvrnuli smo se i na planove za budući peri

ZL: Možete li nam reći koji su značajniji komunalni radovi na području općine Bedekovčina izvršeni u proteklom razdoblju?

Ban: U proteklom razdoblju u suradnji s Hrvatskim vodama regulirali smo vodotok rijeke Krapine ali i potoka na području općine gdje je to bilo potrebno i tako osigurali efikasniju zaštitu od štetnog djelovanja voda iz vodotoka. Zamijenili smo 588 rasvjetnih tijela javne rasvjete iz sredstava Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i time osigurali značajne uštede energije. Sudjelujemo u projektu NEWLIGHT započetom 2015. godine kojim će se rekonstruirati sustav javne rasvjete Bedekovčine. Izgrađena je nova trafostanica u gospodarskoj zoni u Bedekovčini, izmješteni su stupovi srednjeg napona te su postavljeni podzemni kablovi za što su sredstva dobivena iz Ministarstva gospodarstva i Krapinsko – zagorske županije. Ono što je najvažnije, otvorena su dva izlaza sa brze ceste u Bedekovčini te je izvršena rekonstrukcije ceste D-24 do Bedekovčine, čime postajemo atraktivna lokacija za buduća ulaganja u gospodarske zone. Klizišta, koja su bila veliki problem u cijeloj županiji, u Bedekovčini su gotovo sva sanirana. Prema riječima načelnika Bana, ostalo je za urediti još klizište u naselju Glumpaki za što su sredstva osigurana od strane Hrvatskih cesta d.o.o., te klizište na groblju u Orehovici za čiju je sanaciju potrebno gotovo milijun kuna, pa se priprema dokumentacija za prijavu projekta na natječaj.

ZL: Jedna od velikih novosti na području općine svakako je i otvorenje Zelene tržnice. Na koji je način projekt ostvaren i koji je njegov značaj?

Ban: Jedan od naših ciljeva bio je i poticanje ekološke poljoprivredne proizvodnje, pa smo slijedom toga oformili zelenu tržnicu. Na natječaju Ministarstva graditeljstva dobili smo sredstva i kupili štandove, male frižidere, baždarene vage i suncobrane – rekao je Ban dodajući da tržnica radi subotom te da s dolaskom proljeća ponuda biva sve raznolikija pa se već sada na štandovima mogu pronaći sir i vrhnje, jaja, bučino ulje, salate, flanci... Treba reći da je Općina Bedekovčina jedan je od osnivača LAG-a „Zeleni bregi“ preko kojeg su se osigurala sredstva za financiranje potpora malim gospodarstvenicima, ulaganja u preradu, marketing i /ili razvoj poljoprivrednih proizvoda. LAG će objavljivati javne pozive/natječaje za odobrene mjere na koje će se moći javljati korisnici s područja LAG-a „Zeleni bregi“.

ZL: Više ste puta kroz vaš mandat isticali važnost turizma za općinu, a prošle je godine Bedekovčina ušla u Turističku zajednicu područja Srce Zagorja. Koji su temeljni turistički projekti koje ste krenuli realizirati ili biste ih željeli realizirati?

Ban: Mi smo prošle godine potpisali Sporazum o zajedničkoj suradnji za osnivanje Turističke zajednice područja Srce Zagorja s gradovima Zabokom i Pregradom te općinama Krapinske Toplice i Sv. Križ Začretje. Cilj ove suradnje je jačanje postojećih i stvaranje novih turističkih projekata, a kreiranje jedinstvenog turističkog proizvoda pomoći će nam u nastupu i prezentaciji na tržištu. Svakako najvažniji projekt u sferi turizma, kad je u pitanju općina Bedekovčina, je uređenje Bedekovčanskih jezera. Već se tri godine intenzivno radi na tom projektu. Idejno rješenje uređenja Bedekovčanskih jezera predstavljeno je javnosti, te je u Master plan razvoja turizma Krapinsko – zagorske županije od 2016. do 2025. godine ova lokacija uvrštena kao jedan od strateških projekata. U procesu smo rješavanja vlasništva ili koncesije nad vodama, a nakon toga ćemo osigurati potrebnu infrastrukturu za uređenje kampa, ali u budućnosti se otvara prostor i za daljnje investicije prema idejnom projektu. Jezera su idealno mjesta za razvoj sportsko rekreacijskog turizma – naglasio je načelnik Bedekovčine dodajući kako u Bedekovčini ima još mnogo potencijala za razvoj turizma, ali i ostalih društvenih sadržaja.

ZL: Možemo reći da ste revitalizirali dvije značajne manifestacije u Bedekovčini. Riječ je o Sajmu vina i festivalu Igrajte nam mužikaši.

Ban: Na spomen Bedekovčine malo kome ne bi pale na pamet dvije najpoznatije manifestacije – Sajam vina i festival Igrajte nam mužikaši. Htjeli smo te dvije manifestacije dići na jednu više razinu, mislim da smo u tome i uspjeli zajedničkom suradnjom s Krapinsko zagorskom županijom i radijem Kaj. Ove dvije značajne manifestacije po kojima je Bedekovčina daleko poznata proglasili smo dobrom od lokalnog značaja s mjestom održavanja na Bedekovčanskim jezerima . Sajam vina ove godine održava se po 50. puta, a Igrajte nam mužikaši po 49. puta.

ZL: Kada je u pitanju kultura, spomenuli ste da vam je želja da Bedekovčina ponovno dobije kinodvoranu, ali i da knjižnica dobije adekvatan prostor za rad te da postane kulturni centar?

Ban: Da, mislim da oba ova sadržaja nedostaju našoj općini. Bedekovčina je imala kinodvoranu, no prostor u kojem su se odvijala kulturna zbivanja i kino projekcije u vlasništvu je Odgojnog doma Bedekovčina. Pregovori vezani uz povrat kinodvorane Općini Bedekovčina su gotovo završeni, te je naš cilj da se u Bedekovčini uredi multimedijalni centar. Nedostaje nam i kulturni centar, odnosno knjižnica s galerijom. Mi imamo oko 15 tisuća naslova, a prostor knjižnice je 70 – ak kvadrata. Zato smo od HT – a kupili prostor iznad pošte u koji ćemo smjestiti i arhivirati knjige koje se ne koriste tako često kako bismo rasteretili prostor knjižnice. Sada knjige imamo po podu, po kutijama...Želja nam je, naravno, kroz buduće razdoblje čitav prostor knjižnice preseliti na jedno adekvatno i dovoljno veiko mjesto za sve aktivnosti.

ZL: U proteklom ste periodu uređivali i dotrajale objekte na području Bedekovčine u suradnji s brojnim institucijama i ministarstvima.

Ban: Puno ulažemo u revitalizaciju objekata na svom području. Jedna od posljednjih investicija je uređenje Stare škole u Brestovcu Orehovičkom. Sredstvima Ministarstva kulture izmijenili smo stolariju, izvršili radove drenaže i hidro izolacije podruma te toplinske fasade, a ove godine nastavljamo s uređenjem sanitarnih čvorova, grijanja i zidova. Dio prostora predviđen je za knjižnicu i čitaonicu koja će biti na raspolaganju mještanima, a dio će se urediti za rad mjesnog odbora. Još jedan objekt koji je uređivan iz sredstava Ministarstva kulture je Dom boraca NOB – a koji je Općini dan na upravljanje. I taj objekt zajedno s okolišem proglašen je dobrom od lokalnog značaja. Na tom objektu je sanirano krovište te je uređeno dječje igralište. Namjena tog objekta veže se uz aktivnosti koje prate izvorne kvalitete zbog kojih je građevina i sagrađena – čuvanje arhivske povijesne građe spomen obilježja NOB-a, te za kulturne, društvene i sportske aktivnosti. Ono što ne smijem zaboraviti su ulaganja u naše vatrogasne domove. U ovom mandatu uređivani su Vatrogasni dom DVD-a Brestovec Orehovički, DVD-a Orehovica, DVD-a Poznanovec, DVD-a Kebel i DVD-a Bedekovčina. Uređenjem prostora vatrogasnih domova potičemo rad i razvoj civilnog društva jer je uvriježeno da se sva događanja vezana uz lokalnu zajednicu vežu za prostore koji ne služe samo za rad vatrogasnih društava, već svoja vrata otvaraju svim mještanima.

ZL: Koju biste investiciju izdvojili kao najznačajniju u svojem mandatu?

Ban: Možda najznačajnija investicija financirana iz proračuna Općine Bedekovčina u ovom mandatu je izgradnja školske sportske dvorane u Osnovnoj školi Stjepan Radić u Brestovcu Orehovičkom. Nakon mnogih problema s izvođačima radova i ishođenjem dokumentacije za dobivanjem uporabne dozvole, dvorana je otvorena, na opću radost i zadovoljstvo prvenstveno naše djece kojima je namijenjena.

ZL: Još jedna vrlo značajna investicija na području općine je svakako izgradnja crkve u Poznanovcu koja je započela prošle godine. Na koji je način Općina Bedekovčina podržala tu investiciju?

Ban: Na zahtjev mjesnog odbora i mještana Poznanovca Općina Bedekovčina uključila se je u financiranje izgradnje crkve, te je iz općinskog proračuna u 2016. godini izdvojeno 220 tisuća, a ove godine je planirano financiranje od 430 tisuća kuna. Moram reći da će se izgradnjom crkve i planiranim izlazom sa brze ceste urediti i sam centar Poznanovca.

ZL: I za kraj, i na ovim izborima kandidirat ćete se za načelnika?

Ban: Da, na predstojećim lokalnim izborima krećem u borbu za drugi mandat načelnika, ovoga puta kao kandidat koalicije SDP, HSU i NS Reformista, a kandidat za zamjenika bit će sadašnji predsjednik Općinskog vijeća Janko Buzjak.

Još članaka iz "Bedekovčina"

Facebook